MŚ szczypiornistek: Samba w Belgradzie, Brazylia ze złotem

W finałowym meczu Mistrzostw Świata piłkarek ręcznych Brazylia wygrała z Serbią 22:20 i zdobyła pierwsze  mistrzostwo świata w tej dyscyplinie. Dla Serbii srebrny medal także jest największym osiągnięciem w historii.

Pierwsza połowa wielkiego finału mundialu była zaciętym i wyrównanym widowiskiem, przez większość czasu trwała walka gol za gol, ale w końcowych minutach inicjatywę przeją zespół z Ameryki Południowej. Brazylijki wyszły nawet na trzybramkowe prowadzenie, które Serbki zmniejszyły w ostatniej akcji tej odsłony. Do przerwy Brazylia prowadziła zatem 13:11.

Na początku drugiej połowy wydawało się, że Brazylijki zbudują dużo większą przewagę. Rozpoczęły od rzucenia trzech kolejnych goli, ale potem Serbki odpowiedziały dokładnie tym samym i wszystko wróciło do normy.

W 39. minucie, przy wyniki 16:13 Ognjenović powędrowała na ławkę kar, a przyjezdne dostały rzut karny. Został on jednak obroniony przez Tomasević, która powtórzyła ten wyczyn dosłownie kilkanaście sekund później. To bardzo podbudowało ekipę z Bałkanów. Serbki ruszyły do ataku z jeszcze większym impetem i i w 43. minucie przegrywały już tylko 15:16. Taka minimalna różnica między finalistami utrzymała się przez kolejne minuty, nawet pomimo tego że Serbia w międzyczasie musiała bronić się w podwójnym osłabieniu.

Mimo paru szans na wyrównanie podopieczne Sasy Boskovića nie doprowadziły do remisu przed upływem 50. minuty. Wręcz przeciwnie – na 19:17 odskoczyły im przeciwniczki.

Napięcie w Kombank Arenie rosło z każdą sekundą, w 55. minucie Sanja Damnjanović wyszła sam na sam z bramkarką, ale to Mayssa Pessoa okazała się lepsza w tym pojedynku, była to kolejna zmarnowana przez gospodynie szansa na dogonienie Brazylii. Stało się tak około minutę potem, po trafieniu Jeleny Nisavić, ale po chwili znów jednego gola zaliczki miała reprezentacja „kraju kawy”.

Trzy i pół minuty przed końcem na ławkę kar została odesłana Eduarda Amorim, a Andrea Lekić rzuciła z karnego na 20:20. Nie podłamało to Brazylijek, które w osłabieniu wróciły na prowadzenie i wybroniły kolejną akcję rywalek.

60 sekund przed koniec Ana Paula Rodrigues rzuciła z ośmiu metrów na 22:10, na domiar złego dla Serbek Pessoa zatrzymała ich kolejny atak. Na zegarze meczowym pozostało 37 sekund, a piłkę miały szczypiornistki z Ameryki Południowej. Więcej bramek już nie padło i Canarinhos mogły świętować historyczne złoto. Serbkom na pocieszenie zostaje srebro, którego także nigdy wcześniej nie wywalczyły.