MŚ Valkenburg: Gilbert mistrzem świata!

 Belg Philippe Gilbert zdobył w Valkenburgu złoty medal mistrzostw świata w kolarstwie szosowym. Wyprzedził Norwega Boassona Hagena i Hiszpana Valverde.

Pierwszą poważną akcją był atak 11 kolarzy, który miał miejsce jeszcze na odcinku dojazdowym do pętli w Valkenburgu. Wśród tych zawodników próżno było jednak szukać wielkich nazwisk. Peleton początkowo nie forsował tempa i w pewnym momencie pozwolił śmiałkom odjechać na blisko pięć minut. Potem do pracy zabrali się Belgowie, Duńczycy i Brytyjczycy. Ta sytuacja, po trzech pokonanych podjazdach pod Cauberg sprawiła, że z wyścigu wycofać musiał się m.in. obrońca trofeum Mark Cavendish oraz jego utytułowani rodacy – Froome i Wiggins.

W pewnym momencie z peletonu wyskoczyło kolejnych 9 kolarzy, a kilkadziesiąt minut potem jeszcze 9, w tym zwycięzca ostatniej Vuelty – Alberto Contador. Po pokonaniu około 200 kilometrów na czele była już duża, 29-osobowa grupka złożona z wszystkich wymienionych wyżej ucieczek. Miała ona około minuty przewagi.

Contador, który w czołówce był ze swoimi rodakami – Lastrasem i Flechą narzucił mocne tempo na szóstym podjeździe pod Cauberg i w peletonie robiło się nerwowo. Cztery okrążenia przed metą z zasadniczej grupy zaczęli wyskakiwać kolejni kolarze marzący o medalach – Słowak Sagan, Belg Gillbert czy Kolumbijczyk Uran. W towarzystwie sześciu innych zawodników próbowali kontrataku, ale tempo peletonu okazało się za wysokie i szybko zostali wchłonięci.

Kłopoty miała też część uczestników ucieczki. Z czasem ta grupa skurczyła się z 29 do 24, a potem 17 osób. Na dwa okrążenia przed metą cała ucieczka została doścignięta przez peleton. Do mety zmierzała szeroka grupa z wieloma faworytami – Saganem, Hagenem, Freire, Gilbertem, Moserem, Nibalim czy Gerransem.

Z takimi kolarzami na czele zaczęła się ostatnia pętla oraz decydujący podjazd – ostatnia w tym dniu wspinaczka pod Cauberg. Tam piekielne przyśpieszenie pokazał Belg Philippe Gilbert i pewnie sięgnął po złoty medal. Za jego plecami o srebro walczyli Norweg Boasson Hagen i Hiszpan Valverde. Metę minęli w takiej właśnie kolejności.

Polacy zajęli dalsze miejsca.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/