Brazylia 2014: Wielkie emocje i wielkie kontrowersje, Brazylia wygrała z Chorwacją [wideo]

W meczu otwarica piłkarskich mistrzostw świata 2014, Brazylia wygrała w Sao Paulo z Chorwacją 3:1. Mecz był doskonałym widowiskiem, ale niestety towarzyszyły mu duże kontrowersje. Decydującego o wygranej gola gospodarze strzelili po niesłusznie podyktowanym rzucie karnym.

Pierwsza połowa meczu otwarcia dwudziestych piłkarskich mistrzostw świata była widowiskiem dobrym i zaskakująco otwartym. Już w pierwszych dziesięciu minutach Chorwaci przeprowadzili trzy groźne kontrataki, których motorem napędowym był weteran Ivica Olić. Podczas trzeciego dośrodkowania tego zawodnika piłka odbiła się niefortunnie od nóg Marcelo i wpadła do bramki gospodarzy.

Na trybunach Arena de Itaquera zapanowała konsternacja ,którą z każdą minutą potęgowały nieporadne akcje Brazylijczyków. Ekipa Lusia Felipe Scolariego miała przewagę optyczną, ale przed polem karnym napotykała na szczelną chorwackę defensywę. Dopiero mniej więcej po dwudziestu minutach gospodarze doszli do pierwszych sytuacji strzeleckich. Stipe Pletikosa i jego obrońcy nadążali jednak w porę, by je przerwać.

W 27. minucie za atak łokciem na Lukę Modrica żółtą kartkę obejrzał Neymar i wydawłao się, że w pierwszej połowie Brazylijczyków nie może spotkać już nic dobrego. Niespodziewanie jednak około 120 sekund potem piłkarz Barcelony przyjął piłkę około 40 metrów przed bramką, podholował ją pod pole karne i precyzyjnie uderzył po słupku doprowadzając do remisu.

W ostatnim kwadransie pierwszej połowy widowisko było trochę słabszie i nie obfitowało w ciekawsze zdarzenia. Podobnie było po wznowieniu gry, kiedy Chorwaci grali bardziej zachowawczo i skupiali się przede wszystkim na oddaleniu zagrożenia spod własnej bramki.

Do 70. minuty udawało im się to niemal idealnie, ale wówczas do akcji wkroczył arbiter Nishimura. Po upadku Freda w polu karnym Japończyk podyktował bardzo wątpliwego karnego, którego z wąptliwym spokojem wykorzystał Neymar. Piłka po rękach Pletikosy  wpadła jednak do siatki było 2:1.

Fred BRA CRO

Chorwaci ambitnie walczyli do końca i byli blisko wyrównania, ale zamiast tego stracili trzecią bramkę. Po udanej, choć nieco rozpaczliwej interwencji Julio Cesara, Brazylia wyprowadziła kontrę, którą w sprytny sposób na gola zamienił Oscar.

Canarinhos wygrali po wspaniałym widowisku, ale niestety nie obeszli się bez pomocy arbitra. W piątek kolejne 3 mecze mundialu, w  tym drugie starcie grupy A – Kamerun vs. Meksyk.