Mundial 2014: Bezradność mistrza, Holandia – Hiszpania 5:1

Holandia rozgromiła Hiszpanię 5:1 w meczu grupy B piłkarskich mistrzostw świata 2014. Ten szokujący wynik jest wynikiem fantastycznej drugiej połowy w wykonaniu podopiecznych Louisa Van Gaala, kiedy to zdobyli oni 4 bramki.

W pierwszym kwadransie oba zespoły popełniały zaskakująco dużo pomyłek przy wyprowadzani piłki. Były one źródłem trzech godnych odnotowania sytuacji – sytuacji sam na sam z Casillasem przegranej przez Sneijdera, niecelnego strzału z dystansu Iniesty oraz zablokowanego w ostatniej chwili uderzenia Diego Costy z bliskiej odległości.

Z minuty na minutę większą inicjatywę mieli Hiszpanie i przełożyło się to na częsze goszczenie w polu karnym Holandii. Do 26. minuty nie przynosiło to jednak wymiernych efektów, aż wreszcie De Vrij wślizgiem zaatakował Diego Costę. Sędzia Rizzoli podyktował rzut karny, ale powtórki do końca nie wyjaśniają czy faulował reprezentanta Hiszpanii. Karnego na gola pewnie zamienił Xabi Alonso.

W 43. minucie powinno być 2:0, Iniesta fenomenalnie wypuścił w pole karne Davida Silvę, ale jego strzał nad bramkarzem był za lekki i nie zdołał zaskoczyć Cillessena. Zemściło się to kilkadziesiąt sekund później, gdy Blind wrzucił z głębi pola wprost na głowę Van Persiego, a ten fantastycznym szczupakiem zaskoczył Ikera.

Po przerwie Pomarańczowy poszli za ciosem i strzelili kolejne dwa gole, najpierw w 53. minucie trafił Robben, a w 65. na 3:1 podwyższył De Vrij. Ta bramka znów wzbudziła kontrowersje, gdyż wydaje się, że sędzia nie zauważył faulu na bramkarzu Hiszpanii.

Chwilę potem wydawało się, że Hiszpaniie złapali kontakt, ale gol nie został uznany, gdyż jego strzelec David Silva był na spalonym. W 73. minucie było już 1:4 – po fatalnym błędzie Casillasa swojego drugiego gola zdobył Van Persie.

W końcówce mecz zrobił się bardzo otwarty i wynik mógł być dużo wyższy niż 1:5, które ustalił w 80. minucie Robben.

MŚ w piłce nożnej Brazylia 2014, grupa B, Salvador, 13/06 g. 21:00