Nadzieja umiera ostatnia. Ukraina podejmie Polskę – zapowiedź

W piątek o 20.00 w Charkowie reprezentacja Ukrainy podejmie Polskę. Jeśli biało – czerwoni chcą dalej liczyć się w walce o mundial, muszą zgarnąć komplet punktów. Przed nimi zadanie bardzo trudne, lecz  wykonalne, bo jak powiedział Marek Citko: „Ukraina i Anglia to nie Brazylia i Argentyna”. Pełna zgoda. Walczymy!

Bardzo wiele kontrowersji wywołały powołania Waldemara Fornalika. Po długich miesiącach przerwy do kadry powrócili: Sławomir Peszko i Marcin Wasilewski. Nominacje te są o tyle zaskakujące, że ten pierwszy nie ma nawet pewnego placu w drużynie drugiej Bundesligi (wchodzi z ławki). Natomiast Wasyl właśnie znalazł klub, angielskie Leicester, ale tam i tak grywa tylko w Pucharze Ligi. Jednak największym zaskoczeniem jest powrót w szeregi naszej kadry Mariusza Lewandowskiego. Jeden z bohaterów pamiętnych eliminacji do Euro 2008, od futbolu na poziomie reprezentacyjnym odpoczywał dobre kilka lat. Przez ten czas zdążył zaliczyć zjazd do drugiej ligi ukraińskiej i z powrotem awansować na wyższy szczebel rozgrywek. Pytanie, czy 34 – letni gość, który grywa sobie w przeciętnym Sewastopolu, podoła takiemu wyzwaniu jak piątkowy mecz?  WF popełnił wielki błąd, że nie wypróbował go wcześniej, chociażby w sparingu z Danią. Teraz prawdopodobnie zagra, ale jego postawa to tak naprawdę wielka niewiadoma.

Na środku defensywy, jak wynika z dotychczasowych treningów kadry i przypuszczalnych zestawień, znowu pojawią się Szukała z Glikiem. Z jednej strony dobrze, że selekcjoner wreszcie nie chce zmieniać dwójki środkowych obrońców,  dąży do stabilizacji, złapania  automatyzmów między stoperami. Z drugiej strony jednak, na szybkich ukraińskich napastników grzechem jest wystawiać dwóch powolnych i mało zwrotnych defensorów. Nie wypaliło to z Czarnogórą i wszelkie przesłanki wskazują na to, że z kadrą Fomienki również się to nie sprawdzi.

Na lewej obronie przewidywany do gry jest Wojtkowiak. I tu brawa dla Fornalika. Wawrzyniak jest po kontuzji, stracił miejsce w składzie Legii i – co tu dużo mówić – to symbol nieporadności w defensywie. Z Wojtkowiaka żaden wirtuoz nie jest, ale wydaje się znacznie pewniejszym punktem.

Wyjście z dwoma defensywnymi pomocnikami, które normalnie otwarcie bym krytykował, w tym wypadku nie wydaje się takie złe. Gramy na wyjeździe, zapewne to Ukraińcy będą częściej przy piłce, siądą na nas tak jak w Warszawie, agresywnie, zdecydowanie,  a my – tak sądzę – zagramy z kontry. A jeśli tak, to nie będziemy potrzebować kreatorów ataku pozycyjnego, do jakich Lewandowski z Krychowiakiem na pewno się nie zaliczają. Oprócz tego dwójka defensywnych może być dobrym zabezpieczeniem dla bardzo niepewnych stoperów.

Ze strony Ukraińców największe zagrożenie płynąć będzie ze skrzydeł. Na jednym zagra nasza zmora z pierwszego spotkania, Jarmolenko, który wytarzał Boenischa niemiłosiernie. Być może pozostawił po sobie graczowi Leverkusen jakiś uraz psychiczny, bo nasz lewy defensor ciągle nie może się po tym spotkaniu podnieść. Na drugiej flance hasać będzie z pewnością największa gwiazda ukraińskiej jedenastki, Jehwen Konoplanka. Szybki, dynamiczny, ze świetnym dryblingiem i uderzeniem z dystansu. O jego jakości najlepiej niech świadczy fakt, że był w wąskim kręgu zainteresowań londyńskiej Chelsea.

Dotychczas nie byliśmy  gorsi od Ukraińców indywidualne, a przede wszystkim polegliśmy jako drużyna. Ale drużyna, team rodzi się w tak istotnych spotkaniach jak to dzisiejsze. Takie mecze budują zespół. Tak, jak kadrę Benhakkera zbudowało na całe eliminacje zwycięstwo z Portugalią.   Wierzmy, że kadrę Fornalika zbuduje mecz w Charkowie.

***

Tabele i wyniki El. MŚ 2014 w strefie europejskiej >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Daniel Flak
Mam czternaście lat. Uwielbiam sport, a w szczególności piłkę nożną, w której zakochałem się oglądając w telewizji Mistrzostwa Świata w Niemczech. Od tego czasu regularnie trenuje i gram w klubie, obecnie w Rakowie Częstochowa. Oprócz tego, wielką przyjemność sprawia mi pisanie o futbolu. W przyszłości chciałbym zostać dziennikarzem sportowym. Prowadzę bloga, na którego serdecznie zapraszam: http://daniel99.blox.pl/html
http://daniel99.blox.pl