Największe skandale w historii Mistrzostw Świata

Rozpoczęły się Mistrzostwa Świata, a wraz z nimi wielkie emocje – kibice szaleją na trybunach i przed telewizorami, piłkarze dają z siebie wszystko, kraje wyciągają grube miliony. Nie brak też skandali. Przedstawiamy subiektywną chronologiczną listę futbolowych afer.

10. Krwawe starcie – Chile 1962

Ten mecz między Włochami a Chile niewiele miał wspólnego z zasadami fair play. Już od pierwszych minut widowisko przemieniło się niemal w regularną bójkę, nad którą sędzia nie potrafił zapanować. Były ciosy karate, był złamany nos Umberto Maschio. Niestety dwie czerwone kartki nie wystarczyły, by utrzymać reprezentacje w ryzach. Gospodarze wygrali 2:0. 

9. Taktyka na przetrzymanie – Meksyk 1970

Bobby Moore długo i nieprzyjemnie wspominał swoją wizytę w sklepie jubilerskim, do którego udał się przed towarzyskim meczem w Kolumbii. Wyszedł bez bransoletki w etui, za to zakuty w bransoletki policyjne. Oskarżony o kradzież został oczyszczony z zarzutów zaledwie kilka dni przed Mistrzostwami, co utrudniło mu przygotowania do Mundialu.

8. Słowo szejka – Hiszpania 1982

O władzy szejka mogła przekonać się reprezentacja Francji, która w meczu fazy grupowej zmierzyła się z Kuwejtem. Szejk Fahid Al-Ahmad Al-Sabah zarzekał się, że chwilę przed celnym strzałem Francuzów z trybun słychać było gwizdek, który sprawił, że drużyna Kuwejtu przestała brać udział w dalszej akcji. Prezydent Kuwejckiego Związku Piłki Nożnej wymusił anulowanie gola, choć wynik w dalszym ciągu przesądzał na korzyść Francuzów.   

7. Keep calm and… walk – Hiszpania 1982

Piękny styl w jakim Algieria zwyciężyła z RFN wzbudził zachwyt publiczności. W ostatnim spotkaniu grupy B RFN zmierzyła się z Austrią. Niemcy musieli zwyciężyć, ale gdyby ich wynik był zbyt wysoki, Austria wypadłaby z dalszych rozgrywek, a dalej przeszłaby Algieria. Po golu strzelonym przez RFN już w 10 minucie, piłkarze przestali grać – chodzili po boisku, piłkę rozgrywali przy linii. W ten sposób w bardzo złym stylu wyeliminowali Algierię z turnieju.

6. Boska ręka Diego – Anglia 1986

Ćwierćfinałowy mecz z Anglią. Gdyby nie kamery, gol strzelony przez Maradonę w 51. minucie prawdopodobnie zachwyciłby wszystkich. Oddany strzał przeszedł jednak do historii z zupełnie innych powodów. W walce o górną piłkę Diego wspomógł się ręką, co doskonale widać było na powtórkach. Strzał nie został unieważniony.

5. Wybuchowe mistrzostwa – Włochy 1990

Podczas meczu Brazylii z Chile z trybun poleciała raca. Bramkarz Chile Roberto Rojas padł na murawę, a po chwili pokazał sędziemu zakrwawione ręce. Na nieszczęście reprezentacji Chile całą akcję zarejestrowała kamera, na której widać jak bramkarz sam okalecza się żyletką. Uczestnicy skandalu – Rojas, Orlando Aravene – trener oraz Daniel Rodriguez – lekarz zostali przez FIFA dożywotnio zawieszeni i jedynie pierwszemu z ukaranych udało się cofnąć karę w 2001 roku.

4. Sędziowie niewiele widzą – Korea, Japonia 2002

W czterech meczach z udziałem Włochów nie uznano aż pięciu goli, a Hiszpanom podczas meczu z gospodarzami nie zaliczono dwóch celnych strzałów! Orzekano spalone, których nie było, dowolnie zabierano lub przyznawano rzuty karne lub wyrzucano z boiska niewygodnych graczy. Korea podczas tych pamiętnych ze względu na stronniczość arbitrów Mistrzostw odpadła dopiero w półfinale, po porażce z Niemcami.

3. Zidane strzela z główki – Niemcy 2006

Nie do końca wiadomo, co słynny prowokator Marco Materazzi powiedział Zinedine’owi Zidane. Jednak reakcję tego drugiego komentowały niemal wszystkie telewizje świata. Podczas finałowego meczu Włochy-Francja strzał „z byka” wymierzony włoskiemu obrońcy oznaczał czerwoną kartkę dla Francuza. Włosi wygrali spotkanie.

2. Trzy żółte kartki – Niemcy 2006

W wielkich emocjach trudności sprawia nawet liczenie do… trzech! Dowodem jest chorwacki obrońca Josip Simunić ukarany trzema żółtymi kartkami w jednym meczu. W meczu Australia – Chorwacja Chorwat schodził już z boiska, gdy zorientował się, że nikt go do tego nie zmusza. Jednak nie miał zbyt wiele czasu, by wykorzystać fuksa. Trzecia żółta kartka definitywnie ściągnęła go z boiska już kilka minut później.

1. To dopiero początek? – Katar 2022

Liczby mówią same za siebie: 380 ustawionych meczów, 500 podejrzanych osób, kilkadziesiąt aresztowanych, 15 krajów zamieszanych w sprzedaż rozgrywek. A to wszystko na osiem lat przed rzeczywistymi Mistrzostwami! Mundial 2022 już teraz zapowiada się emocjonująco, choć niekoniecznie są to sportowe emocje…

Źródło: vouchercloud.pl

Zapraszamy do obejrzenia infografiki vouchercloud z 3 najpiękniejszymi bramkami Mistrzostw: http://www.vouchercloud.pl/infografika-mistrzostwa-swiata-2014.

 


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/