Nigeria mistrzem Afryki!

Reprezentacja Nigerii wygrała w RPA Puchar Narodów Afryki 2013. W finałowym meczu Super Orły pokonały 1:0 Burkinę Faso. Gola na wagę złota strzelił w 41. minucie Sunday Mba.

Najważniejsze informacje:

• Piękny gol Mby dał złoto
  • Niezły mecz Prejuce Nakoulmy z Górnika Zabrze
  • Stephen Keshi to drugi Afrykańczyk z mistrzostwem jako piłkarz i jako trener

90 tysięcy widzów widzów na stadionie Soccer City obserwowało przeciętne widowisko rozstrzygnięte przez jeden indywidualny popis. Przez większą część pierwszej połowy spotkanie było wyrównane, choć z minimalną przewagą Nigerii. 4 minuty przed przerwą Sunday Mba przejął bezpańską piłkę przed polem karnym, jedną nogą przerzucił ją nad głową obrońcy, wpadł w szesnastkę i drugą nogą, bez zastanowienia, uderzył po długim słupku. Bramkarz Burkina Faso Diakite nie miał szans na obronę tego uderzenia.

Po przerwie więcej ryzyka podjęli gracza Paula Pota. Na skrzydłach szarżował Prejuce Nakoulma, z dystansu uderzał Aristide Bance, w dryblingi wchodził Johnatan Pitroipa. To wszytko było jednak za mało na dobrze ustawioną Nigerię, która konsekwentnie blokowała dostęp do własnej bramki. Najlepszą okazję na wyrównanie BF miało kwadrans przed końcem. Rezerwowy Sanou uderzył z 12 metrów, ale Eneyama z najwyższym trudem wybił piłkę na rzut rożny.

Do końca trwał napór Burkina Faso, ale to Nigeria groźniej kontrowała. Przed ostatnim gwizdkiem okazje na drugiego gola zmarnowali Victor Moses i Musa. Jedno trafienie Mby okazało się jednak wystarczające i przesądziło o trzecim w historii tytule mistrzów Afryki dna Super Orłów. Nigeria sięgnęła po Puchar po 19 latach przerwy. W tamtej drużynie występował m.in. Stephen Keshi – obecny selekcjoner. Tym samym Keshi przeszedł do historii afrykańskiej piłki – to drugi człowiek, który został mistrzem jako trener i jako piłkarz.