O tym jak zachęcić drugą połówkę do piłki

Futsal to piłka nożna minus plamy nudy. To dyscyplina dla wszystkich, którzy uważają, że 90 minut gry to za długo, 22 piłkarzy to za dużo do zapamiętania, 0-0 to nieciekawy wynik, a akcje rozgrywane w tempie tradycyjnego polskiego tańca nie są wystarczająco szybkie.

Tak ważnej futsalowej imprezy nie było w Polsce od 10 lat. Dla takiego wydarzenia warto było budować w Bielsku-Białej nowoczesną halę przy ulicy Karbowej. Bielskie środowisko futsalowe zostało w pewien sposób uhonorowane za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju tej pięknej, choć niszowej dyscypliny. W pierwszym inauguracyjnym sezonie ligi futsalu występowały dwie drużyny z tego miasta, Janusz Szymura, prezes Rekordu, który jest nierozłącznie kojarzony z futsalem, był wśród założycieli ekstraklasy w latach dziewięćdziesiątych.

Szybkie akcje, piękne bramki, fantastyczne zgranie i technika, jakiej często nie mają piłkarze z dużych boisk. To wszystko charakteryzuje futsal. Z niewiadomych przyczyn jednak to dyscyplina wciąż, może poza Śląskiem, niszowa. Telewizja, dla której wydaje się, że ten sport jest wprost stworzony, omija piłkę halową szerokim łukiem, mimo że można oglądać transmisje z coraz dziwniejszych sportów. A jednak nowa, efektowna i przestronna hala oraz ranga wydarzenia przyciągnęły stację TVN Turbo do pokazywania na żywo ostatniego meczu turnieju, w którym zmierzy się Polska z Portugalią.

Oprócz tych drużyn, w Bielsku-Białej zagrają Białoruś i Macedonia. Bezpośredni awans uzyska najlepszy zespół oraz reprezentacje, które będą się mogły pochwalić najlepszym bilansem wśród tych, które zajęły drugie miejsce. Pozostałe turnieje eliminacyjne odbywać się będą w Baku, Rotterdamie, Charkowie, Lasku (Słowenia) i Tirgu Mures (Rumunia).

Faworytami „polskiej” grupy są jedni z najlepszych na kontynencie Portugalczycy oraz Białorusini. Być może naszym zawodnikom uda się jednak sprawić niespodziankę. Turniej ma się przyczynić do popularyzacji futsalu, dlatego wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny.
Jeżeli od dawna próbujecie zainteresować piłką nożną swoje męskie bądź żeńskie połówki i idzie wam jak budowa dróg, polecam zacząć od futsalu. To dużo większa szansa na skoncentrowanie uwagi na skórokopaczach.


pubsport.pl
Michał Trela
Kronika Beskidzka, Gazeta Wyborcza, SportSlaski.pl
http://trelik.blox.pl