Odbić się od dna – zapowiedź meczu Polska – Rosja na EHF Euro 2014

Porażki z Serbią i Francją były bolesne i kosztowne, ale nie przekreśliły marzeń Polaków o medalu Mistrzostw Europy 2014. Zawdzięczamy to Rosjanom, którzy ograli Serbów, a dziś staną przeciwko biało-czerwonym, w meczu decydującym o przyszłości obu zespołów.

Na dzień dzisiejszy podopieczni Michaela Bieglera są najsłabszą drużyną grupy C. Sytuacja może się jednak odwrócić, a w najbardziej optymistycznym wariancie Polacy mogą finiszować na drugim miejscu w tabeli i wyjść do rundy zasadniczej z dwoma punktami, dającym dość solidną podstawę do walki nawet o półfinał. By tak się stało musimy dziś pokonać Rosjan różnicą jednego lub dwóch goli i liczyć na porażkę Serbów w wieczornej konfrontacji z Francuzami. Dokładny opis sytuacji w grupie C przed ostatnią kolejką >>

Zadanie nie będzie łatwe – ekipa Rosji, choć przed turniejem niedoceniana i uznawana za jedną z najsłabszych, udowodniła że potrafi grać w piłkę ręczną na wysokim poziomie. W pierwszym meczu przegrała co prawda wyraźnie z Francją, ale w drugim stłamsiła wicemistrzów Europy Serbów różnicą dwóch goli.

Będzie to pierwsze starcie Polaków z Rosjanami na mistrzostwach Europy. W innych rozgrywkach graliśmy z nimi pięciokrotnie. Bilans jest dla nas korzystny – wygraliśmy trzy razy i co ważniejsze – okazywaliśmy się lepsi w tych trzech „najświeższych” meczach. Rosja pokonała Polskę dwa razy w 1995 roku w ramach el. ME. W XXI wieku górą byli już Polacy – eliminowali Rosjan w 1/4 finału MŚ 2007, ogrywali ich w walce o 5. miejsce IO w Pekinie 2008 oraz fazie grupowej MŚ 2009. Co ważne każde z tych spotkań było „na styku” i zwyciężaliśmy w takich rozmiarach, jakie urządzają nas dziś – jednym lub dwoma golami. Oby passa trwała nadal.

Warto poświęcić kilka słów sytuacji Rosjan – zależy im oczywiście na wygranej, ale nawet remis, czy wspomniana porażka w minimalnych rozmiarach nie kończą ich marzeń o udziale w II fazie. Jeżeli jednak stracą punkty z Polską, będą musieli ściskać kciuki za odpadnięcie Serbów. Bardziej urządza ich zaś rozwiązanie, w którym wychodzą dalej naszym kosztem, wówczas o strefę medalową walczyć zaczną z dwoma punktami na koncie.

Początek boju w NRGi Arenie w Aarhus o 18:00. Transmisja w TVP 2 i sport.tvp.pl. Wyniki i tabele ME Dania 2014 >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/