Opony 4×4 też wymagają zmiany na zimowe!

Zimowy offroad, jazda po ośnieżonych bezdrożach czy specjalnie przygotowanych torach – to sport pełen wyzwań i adrenaliny. Trzeba jednak pamiętać o jednym – o wymianie opon na zimowe.

Wielu kierowców nadal uważa, że sam napęd na cztery koła w zupełności wystarcza do zachowania bezpieczeństwa. Tak jednak nie jest. Porządne, zimowe „buty” dla samochodu to większe bezpieczeństwo na drodze (krótsza droga hamowania) i znacznie lepsza dzielność auta podczas jazdy w terenie. Opona zimowa znacznie lepiej poradzi sobie ze śniegiem czy lodem.

Czy zatem każdy właściciel samochodu z napędem na cztery koła powinien posiadać dwa komplety opon (zimowe i letnie) jak większość właścicieli aut osobowych? Także i tutaj pojawia się kompromisowe rozwiązanie w postaci opon całorocznych – optymalne ze względu na cenę.

Dlaczego warto stosować opony zimowe 4×4?

Auto z napędem na cztery koła, wyposażone w opony zimowe 4×4 , zapewni użytkownikom maksymalny poziom bezpieczeństwa, głównie dzięki skróceniu czasu hamowania i zredukowaniu oporu toczenia na typowych drogach. W terenie auto będzie znacznie lepiej trzymać się drogi, zwłaszcza podczas poruszania się po obszarze zaśnieżonym lub oblodzonym, ułatwiając manewrowanie kierowcy. „Dla producentów wyczynowego ogumienia ten rodzaj opon to nie lada wyzwanie. Na przykład osławiony Rajd Monte Carlo to trasy, gdzie droga jest miejscami sucha a miejscami ośnieżona i oblodzona. Aby poradzić sobie z tym problemem, dostawcy opon dla rajdowych zespołów oferują opony zimowe z możliwością montażu kolców oraz typowe, bardzo wąskie ogumienie z kolcami przeznaczone na przykład do pokonywania oblodzonych tras, takich jak chociażby rajdu Szwecji” – mówi ekspert Oponeo.pl.

O czym trzeba pamiętać, kupując nowe opony zimowe 4×4?

W samochodach z napędem na cztery koła zaleca się wymianę wszystkich czterech opon podczas jednej wizyty w warsztacie, a także zakup opony zapasowej (koło dojazdowe należy wykorzystywać tylko i wyłącznie na krótkie trasy). Wszystkie pięć egzemplarzy musi mieć te same parametry i pochodzić z tego samego modelu.

Każdego sezonu trzeba także zamieniać opony miejscami (zgodnie z instrukcją producenta lub według wskazań profesjonalnych mechaników) – dzięki temu będą się one równomiernie zużywały. Jeśli samochód został wyposażony w opony kierunkowe, zazwyczaj przenosi się je z osi przedniej na tylną. Przynajmniej raz na dwa lata warto wymienić także wentyle.

Opony 4×4 są ciężkie, w związku z czym najlepiej będzie zlecić ich wymianę profesjonalnej firmie, w której oprócz montażu, dokonane zostanie także wyważenie oraz dokręcenie z odpowiednią siłą za pomocą klucza dynamometrycznego. Trzeba też pamiętać o kontroli stanu bieżnika – jego bezpieczna wartość to 3,5 mm. Podczas jazdy sportowej w terenie szczególnie docenimy jego zalety.

wpis gościnny, autorem nie jest żaden ze współpracowników pubsport.pl


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/