Pałka trzecia w biegu pościgowym w Hochfilzen

Krystyna Pałka zajęła w Hochfilzen trzecie miejsce w biegu pościgowym na 10 km zaliczanym do PŚ w biathlonie. Wygrała Norweżka Synnoeve Solemdal.  Polka była bezbłędna na strzelnicy.

Na trasę jako pierwsza wyruszyła zwyciężczyni sprintu Szwajcarka Selina Gasparin. Sekundę za nią jechała Czeszka Vitkova. Jako, że obie były bezbłędne na pierwszym strzelaniu, to utrzymały prowadzenie, mając ponad 20 sekund przewagi nad Torą Berger. Z dziewiątego miejsca ruszała Weronika Nowakowska-Ziemniak, niestety spadła na 15. lokatę po pierwszej wizycie na strzelnicy, gdyż musiała biegać jedną karną rundę. O jedno miejsce (z 11 na 10) awansowała na tym etapie walki Krystyna Pałka (5 na 5 na strzelnicy). Bezbłędna Magdalena Gwizdoń awansowała zaś z 49. lokaty na 39.

Drugie strzelanie nic nie zmieniło na pierwszych dwóch miejscach. Vitkova i Gasparin wciąż się nie myliły i ruszyły na trasę z przewagą 13 sekund nad Olgą Zajcewą z Rosji, która zajęła miejsce fatalnie strzelającej Tory Berger. 39 sekund traciła Pałka (10. miejsce, bezbłędne strzelanie). Świetnie strzelała też Nowakowska i zajmowała miejsce tuż za koleżanką z kadry, tracąc do liderki 48 sekund. Jeden błąd podczas tej próby miała Magdalena Gwizdoń (spadek na 43. lokatę).

Świetnie poszło trzecie strzelanie Krystynie Pałce. Pięć kul trafiło do celu i przy problemach liderek – trzy czołowe pudłowały (Vitkova raz), Gasparin i Zajcewa po dwa – awansowała na czwarte miejsce. Do prowadzącej Norweżki Solemdal traciła 14 sekund. Między tymi zawodniczkami jechały jeszcze Ukrainka Dzhyma oraz Vitkova. Jeden błąd miała Nowakowska i spadła na 13. miejsce (strata ok 50 s). Tym razem celnością nie błysnęła Gwizdoń, którą 3 pudła zepchnęły na 49. lokatę. Na 31. miejscu jechała zaś Monika Hojnisz mająca jeden błąd w piętnastu strzałach.

Ostatnia strzelnica przyniosła wielkie emocje. Najlepsza piątka strzelała bezbłędnie. Najszybciej zrobiły to Solemdal i Dzhyma, które zagwarantowały sobie raczej miejsce pierwsze i drugie. Pałka jechała na czwartym miejscu tuż za Vitkovą, a przed Rosjanką Starykh. Jedno pudło miała Nowakowska i na ostatnie okrążenie ruszyła jako 12.

Finałowa runda fantastycznie zaczęła się dla Pałki, która szybko wyprzedziła Viktovą i przeszła na trzecią lokatę. Do końca walczyła o utrzymanie tej lokaty i w nagrodę stanęła na najniższym stopniu podium. Wygrała Solemdal przed Dzhymą. Na 17. lokacie dojechała Nowakowska. 28. miejsce zajęła Monika Hojnisz (awans z 56.). 44. finiszowała M. Gwizdoń.