Pięciu Polaków powalczy w piątek w Planicy

W piątek w Planicy zostanie rozegrany przedostatni w sezonie konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Przez czwartkowe, wietrzne kwalifikacje przebrnęło pięciu Biało-Czerwonych.

Kwalifikacje wygrał Norweg Anders Jacobsen, który skoczył 211 m. 4,5 m więcej uzyskał drugi Severin Freund, Niemiec skakał jednak w dużo korzystniejszych warunkach. Na podium zmieścił się jeszcze Czech Antonin Hajek – 209 m. Najdalszą odległość podczas eliminacji zanotował Japończyk Noriaki Kasai – 217 m dało mu czwartą lokatę.

Polacy wypadli przyzwoicie – odpadł jedynie Stefan Hula, sklasyfikowany na 42.  miejscu (172,5 m). Dla tego zawodnika to koniec sezonu. Na granicy odpadnięcia był także Krzysztof Miętus, ostatecznie zajął on jednak 29. lokatę i w piątek wystąpi. Przepustkę dał mu lot na 185 m. Trzy metry dalej od niego poleciał Dawid Kubacki – 21. miejsce.

Piętnasta lokata przypada natomiast Piotrowi Żyle. Triumfator konkursu w Oslo zaliczył 194,5 m. Maciej Kot był dziesiąty, po tym jak przekroczył magiczną linię 200 m o 550 cm.

Kamil Stoch, mający pewne miejsce w konkursowej „40” zrezygnował ze swojej próby. Wcześniej zdołał wygrać serię próbną ze skokiem na 209 m. Za jego plecami uplasował się wówcza Żyła – 221 m (przy większym minusie za korzystny wiatr).

Największą huśtawkę nastrojów przeżywał tego dnia Juri Tepes. Słoweniec najpierw miał groźny upadek podczas I treningu, a w ramach kwalifikacji uzyskał aż 216,5 m, co było najlepszym skokiem w grupie skoczków, których próby nie były oceniane.

Piątkowa konfrontacja na obiekcie w Planicy będzie mieć spore znaczenie dla klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Pewny triumfu jest już Gregor Schlierenzauer. Niewiadomą jest jednakże kolejność za jego plecami. Teoretyczne szanse na drugie miejsce mają jeszcze Severin Freund (865 pkt), Anders Jacobsen (869) i Kamil Stoch (897), ale najbliżej zajęcia tej lokaty jest Anders Bardal, który zgromadził 968 pkt.

Popularny Schlieri jest też bliski zdobycia Małej Kryształowej Kuli za loty narciarskie. Na dwa konkursy przed końcem ma 98 punktów przewagi nad Robertem Kranjcem i tylko jakaś katastrofalna porażka mogłaby mu odebrać tę nagrodę.

Najciekawiej jest natomiast w Pucharze Narodów – dzień przed ostatnim konkursem drużynowym Austria ma 46 pkt więcej niż Norwegia. W grze są jeszcze Niemcy, ale 155 punktów straty, to już całkiem sporo. Przypomnijmy jednak, że do tego rankingu wliczane są zdobycze punktowe wszystkich skoczków z danego kraju, startujących w danym konkursie indywidualnym – pozostało ich do końca sezonu dwa, a za triumf w „drużynówce” do wzięcia jest aż 400 „oczek”.

Początek konkursu o 15:15.


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/