Planica dla Prevca, Stoch czwarty w zakończeniu sezonu

Peter Prevc wygrał w Planicy ostatni konkurs sezonu 2013/14 w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Kamil Stoch zajął czwarte miejsce.

Niedzela w Planicy była dniem pochmurnym i deszczowym. Na szczęście skoków nie utrudniał wiatr, więc zawody udało się przeprowadzić we wmiarę sprawiedliwych warunkach.

Pierwsza seria to wyrównane i ciekawe widowisko. Wygrał ją Kamil Stoch, który skoczył 139 m, ale jego przewaga nad wiceliderem Andreas Bardalem (138,5 m) wynosiła zaledwie 0,7 pkt. Trzecie miejsce ze stratą 1,8 pkt do Kamila zajmował Peter Prevc walczący o drugie miejsce w klasyfikacji generlnej z Severinem Freundem. Niemiec tracił na półmetku do Prevca 1,8 pkt.

Na 14. i 15. miejscu sklasyfikowani zostli Maciej Kot (133 m) i Piotr Żyła (133 m). Pozostali Polacy – Klemens Murańka, Jan Ziobro i Dawid Kubacki nie zdołali zakwalifikować się do drugiej serii.

Początek ostatniej w sezonie 2013/14 to seria niezłych skoków w okolice 130 m. Pół metra poza tę granicę poleciał Piotr Żyła i objął porwadzenie po swoim skoku. Piotrek zdołał nieznacznie awansować, gdyż bliżej (128 m) lądował Maciej Kot i uzyskał łączną notę o 4,5 pkt niższą od Żyły. Ostatecznie panowie zostali sklasyfikowani na miejscach 13. i 15, gdyż kolejni skoczkowie generalnie uzyskiwali lepsze rezultaty (oprócz Michaela Hayboecka, który rozdzielił naszych reprezentantów)

Przed czołową dziesiątką zmienił się, na korzyść dla zawodników, wiatr, w związku z czym trzeba było skrócić rozbieg. Nie przeszkodziło to najlepszym w stoczeniu fenomenalnej walki o podium i wyższe miejsca w klasyfikacji generalnej PŚ. Severin Freund wyrównał rekord skoczni – 141 m i wskoczył na podium. Przegrał tylko z Peterem Prevcem, który ustanowił nowy rekord skoczni (142), wygrał konkurs i wrócił na drugie miejsce w Pucharze Świata. Kamil Stoch uzyskał 136 m i spadł na 4. lokatę, do trzeciego Bardala (136,5 m) zabrakło mu zaledwie 0,1 pkt. Wynik ten sprawił, że Bardal rzutem na taśmę, o 9 pkt wyprzedził w PŚ Noriakiego Kasai i zajął ostatecznie czwarte miejsce w tym rankingu. Puchar Narodów wywalczyli Austriacy.