Togo wyeliminowało Tunezję…

W ostatniej kolejce grupy D Pucharu Narodów Afryki, awans do ćwierćfinałów zapewniła sobie ekipa Togo, która zremisowała z Tunezją 1:1.

Garstka widzów na trybunach, fatalna murawa i kiepski poziom sportowy – to tradycyjny niestety obrazek tegorocznego Pucharu Narodów. W takich okolicznościach toczył się też mecz decydujący o obsadzie ostatniego miejsca w 1/4 finału. Togo potrzebowało remisu, Tunezyjczycy musieli spotkanie w Nelspruit  wygrać.

Z większą ochotą do ataków rozpoczęli grę zawodnicy z Togo i otrzymali za to godziwą zapłatę – w 13. minucie tunezyjskiego bramkarza pokonał Gakpe. Od tamtego momentu ekipa z Afryki Północnej ruszyła zdecydowanie do przodu. Drużyna Samiego Trabelsiego miała inicjatywę, ale nie przekładała się ona na jakieś klarowne okazje. Po trzydziestu minutach, pomocną dłoń do Tunezyjczyków wyciągnął Nibombe popełniając bezmyślny faul w „szesnastce”. Karnego na wyrównujące trafienie zamienił Khaled Mouelhi.

Druga połowa stała pod znakiem kontrowersji sędziowskich. Już po kilku minutach „jedenastki” domagali się Tunezyjczycy – sędzia Daniel Bennett, nie wskazał jednak na „wapno”. Podobnie uczynił kilkanaście minut później, gdy w polu karnym faulowany był napastnik Togo – Emmanuel Adebayor. Ten sam zawodnik zmarnował też kapitalną okazję na podwyższenie na 2:1, gdy jego strzał głową wylądował na poprzeczce.

Tunezja w końcu dostała drugą szansę z karnego, po mocno problematycznej sytuacji. Upadek Khlify, po starciu z Nibombe, wyglądał niegroźnie i raczej nie nosił znamion faulu. Bennett i jego asystent widzieli to jednak inaczej. Do piłki podszedł Mouelhi, ale tym razem trafił w słupek, czym zaprzepaścił szanse swojej drużyny na awans do ćwierćfinałów. Wynik 1:1 utrzymał się do końca.

W równolegle toczonym meczu o tzw. pietruszkę, Wybrzeże Kości Słoniowej zremisowało z Algierią 2:2. Skazani na ostatnie miejsce w grupie Algierczycy prowadzili 2:0 po golach Feghouliego (64′-k) i Soudaniego (70′), ale Słonie odpowiedziały trafieniami Drogby (77′) oraz Bony’ego (81′). W pierwszej połowie karnego dla Algierii zmarnował Boudebouz. Wybrzeże Kości Słoniowej, które już wcześniej zapewniło sobie pierwsze miejsce w grupie, podeszło do meczu z autsajderem w rezerwowym składzie.

W ćwierćfinałach WKS zagra z Nigerią, a Togo zmierzy się z Burkina Faso.