Podsumowaliśmy Oslo 2011

W środę na WWW.pubsport.pl odbyła się dyskusja podsumowująca MŚ w narciarstwie klasycznym Oslo 2011. Jako że termin nie był zbyt fortunny to liczba uczestników nie powaliła na kolana – łącznie 18. Mimo tego pewne wnioski udało się wyciągnąć.

Powszechne były głosy o świetnej atmosferze mistrzostw budowanej przez tłumy kibiców na trasach i skoczniach.

,,Czym by była wielka impreza bez kibiców – jeśli mówimy o odczuciach to przede wszystkim fani mnie zaskoczyli. Wiedziałem że Norwedzy kochają narty klasyczne, a biegi w szczególności. Jednak na to żeby spać w namioce przy trasie przez 10 dni – nie wpadłbym… – PaStKaz

Żeby jednak nie był tak kolorowo to trzeba było zahaczyć o rzeczy mniej przyjemne, związane z organizacją. Pojawiły się głosy mówiące o zawodach robionych pod Norwegów, jak skoki drużynowe na dużej skoczni. Nie wszyscy dyskutanci byli jednak zgodni z tą tezą. Jeden z gości za skandaliczne uznał natomiast wydłużenie trasy biegu na 10 km pań o około 200m, co w jego mniemaniu odebrało Justynie Kowalczyk złoty medal.

,,uważam za skandal, że biegi wydłużono o kilkaset albo i więcej metrów” – Harem

Ten osąd wydaje się jednak nie zauważać jednego ? że pewnie w większości zawodów trasy nie mają idealnie po 10, 15, 20, 30 km ? prosta przyczyna, bardzo ciężko zbudować pętle pozwalające osiągnąć dystans idealnie równy wymienionym wartościom. Myślę, że wszyscy przed startem byli tego świadomi, niestety informacja ta zainteresowała media dopiero po biegu, a nie przed, stąd całe zamieszanie.

W bardziej szczegółowej analizie występu Polaków przejawia się lekki optymizm, choć nie brak też głosów krytycznych. Koniec kariery Adama Małysza dla niektórych oznacza śmierć naturalną polskich skoków. Dość powszechny jest pogląd i że przez dekadę sukcesów Małysza nie udało się zbudować systemu szkolenia. Analogiczna sytuacja ma miejsce w biegach narciarskich. W Polsce trzeba najpierw zaistnieć, by mieć stworzone świetne warunki do treningów. To poważny zarzut pod adresem władz narciarstwa w kraju.

Oberwało się też Łukaszowi Kruczkowi ? trenerowi, który według niektórych marnuje dobry czas polskich skoków. Ocena przyszłości skoków jest w narodzie różna:

-panie komentatorze 1-2 miejsce na podium na sezon. To chyba pańska wyobraźnia bo kto miałby takie miejsca zajmować – fanatyk od dawna

-Dzisiaj Kamil Stoch jest zawodnikiem mogącym zdobywać 1-2 miejsc na podium na sezon, a nawet więcej. – PaStKaz

Niestety w dyskusji zabrakło chętnych do porozmawiania o kombinacji norweskiej, co chyba dobrze pokazuje obecne miejsce tej dyscypliny. Kolejne mistrzostwa z pokaźną liczbą medali wywalczonych przez naszych robią wrażenie, ale nie zaślepiają kibiców, którzy wciąż widzą mnóstwo niedociągnięć w szkoleniu i organizacji.

Oby do następnych MŚ!
Zapis dyskusji:http://pubsport.pl/sroda-19-00-podsumowanie-ms-oslo-live/


pubsport.pl
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/