TdS: Triumf Kowalczyk na 9 km

Tour de Ski 2012/13

W niemieckim Oberhofie rozegrano bieg pościgowy na 9 km techniką klasyczną, zaliczany do klasyfikacji cyklu Tour de Ski. Zwyciężyła Justyna Kowalczyk, która nie dała szans rywalkom.

Na trasę jako pierwsza wyruszyła Amerykanka Kikkan Randall, która miała 9 sekund przewagi nad Charlotte Kallą i 14 nad Justyną Kowalczyk. Za nimi jechała Niemka Herrmann, a z dalszych miejsc ruszały norweskie faworytki – Johaug i Weng.

Polka przez większą część biegu jechała samotnie, po dogonieniu Randall i Kalli (jeszcze na pierwszym okrążeniu) szybko im odskoczyła. Jedyną, która próbowała ją gonić była Terese Johaug, ale i ona nie miała dziś szans z kapitalną Justyną Kowalczyk. Ostatecznie Norweżka na mecie straciła ponad 40 sekund. Trzecia finiszowała Finka Kylloenen.

Bardzo osłabły natomiast Kalla i Randall, obie nie zmieściły się w dziesiątce i straciły około półtorej minuty. 18. miejsce z prawie 2 minutami straty zajęła Heidi Weng, która na razie nie spełnia pokładanych w nich nadziei. Jej ulubione biegi jednak dopiero nadejdą.

57. była Kornelia Kubińska, a 67. Paulina Maciuszek.