Podsumowanie biegu na 10 km tech. dowolną w Davos

Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w biegu na 10 km techniką dowolną w Davos. Wygrała Therese Johaug. Ze startu w ostatniej chwili zrezygnowała Marit Bjoergen.

W biegu wystartowało 65 zawodniczek, które na trasę wypuszczane były co 30 sekund. Justyna Kowalczyk, jako liderka PŚ, wyruszyła jako ostatnia i miała pełny przegląd sytuacji.

Zawodniczki miały do pokonania dwie pętle o długości 5 km. Przez pierwsze 2,5 km, praktycznie cały czas musiały się wspinać, w drugiej części dystansu królowały zaś zjazdy.

Tuż przed startem Justyny Kowalczyk okazało się, że w biegu nie wystąpi Marit Bjoergen. Na razie nie wiadomo dlaczego Norweżka nie wzięła udziału w tej rywalizacji. Decyzja o wycofaniu zapadła podobno na rozgrzewce.

Na pierwszym pomiarze czasu emocje rozpoczęły się wraz z dobiegnięciem Therese Johaug, która jako pierwsza zeszła poniżej 5 minut na 1,6 km. Norweżka wyprzedzała o 9 sekund swoją rodaczkę Kristin Steirę i o 12 sekund Szwedkę Charlotte Kallę. Justyna Kowalczyk osiągnęła czas o ułamek sekundy gorszy od Steiry i była w tym momencie trzecia.

Na półmetku wciąż prowadziła Johaug, ale Kowalczyk była już druga. Polka traciła 9,5 sekundy, czyli o sekundę mniej w porównaniu do pomiaru na 2,0 km. Trzecia była Steira, ale przegrywała ze swoją rodaczką już o 11,7 sekundy.

Druga część dystansu rozpoczęła się lepiej dla Justyny. Na punkcie pomiaru 6,6 km nasza biegaczka traciła do Johaug już tylko 7 sekund. Po kolejnych 400 metrach różnica między Polką i Norweżką znów wzrosła niestety do 10 sekund. Trzecie miejsce niezmiennie zajmowała Kristin Steira (13,4 s za Johaug).

Do mety nie zmieniło się już praktycznie nic. Johaug zwyciężyła 8,9 s przed Justyną, a trzecia lokata przypadła Steirze (+ 13,4 s). Na czwartym miejscu bieg ukończyła rewelacyjna Szwedka Wikken (+ 17,8 s), która nieznacznie pokonała swoją rodaczkę Charlotte Kallę.