Triumf Stocha w Trondheim!

Kamil Stoch wygrał konkurs PŚ w Trondheim. Polak pokonał Richarda Freitaga i Daikiego Ito. Dziewiąte miejsce przypadło Piotrowi Żyle.

Pierwszą serię pomyślnie zakończyło pięciu Biało-Czerwonych. Odpadł jedynie Krzysztof Miętus – 113 metrów dało mu zawstydzające 50. miejsce. 29. lokata na półmetku, przypadła Stefanowi Huli (121,5 m), cztery miejsca wyżej sklasyfikowano Dawida Kubackiego, który poleciał 2 metry dalej niż Hula.

Maciej Kot zaliczył 127 metrów i zajmował w połowie rywalizacji 13. pozycję. Na końcu pierwszej dziesiątki wylądował natomiast Piotr Żyła – 129 m.

Stoch uzyskał w swojej pierwszej próbie 131 m i nieznacznie ustępował tylko Freitagowi (132 m) oraz Kranjcowi (133,5 m). Ciasno było też za plecami Polaka – 0,3 tracił do niego Peter Prevc, 0,8 przegrywał ze Stochem Michael Neumayer. Dalej także było bardzo ciasno. Nawet dziesiąty Żyła tracił do mistrza świata z Predazzo zaledwie 4,6 pkt.

***

W finałowej rozgrywce o kilka miejsc poprawił się Kubacki, który awansował na 18. miejsce dzięki skokowi na 131,5 m. 29. miejsce utrzymał Stefan Hula, sporo stracił niestety Kot, który uzyskał 126,5 m i zakończył zawody na 24. miejscu.

Dziesiąty po pierwszej serii Żyła zdołał poprawić się o 2 metry, pozwoliło mu to awansować o jedną pozycję. Świetny skok oddał Daiki Ito – 135,5 m dało Japończykowi awans na podium.

Jego odległość o pół metra pobił Michael Neumayer, ale przegrał o 0,7 pkt przez słabsze noty za styl. Japończyk stracił prowadzenie dopiero po skoku Kamila Stocha – Polak uzyskał 140 m i jak się okazało chwilę potem, zapewniło mu to drugi z rzędu triumf. Freitag skoczył 136 m i uplasował się tuż za Polakiem, a liderujący po I serii Kranjec lądował jeszcze 4 m bliżej i spadł na piątą lokatę.