Słowenia zbyt silna dla Polaków

W meczu 3. kolejki fazy grupowej Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej Polska zmierzyła się w Saragossie ze Słowenią. Biało-Czerwoni przegrali 24:25.

Wracający na MŚ po 6 latach przerwy Słoweńcy mieli być najgroźniejszym grupowym rywalem Polaków i tak właśnie było.

Praktycznie od początku zarysowała się nieznaczna przewaga Polaków. Tylko przez moment na prowadzeniu 2:1 byli Słoweńcy. Potem do przerwy utrzymywała się kilkubramkowa różnica na korzyść naszych reprezentantów. Po 30. minutach prowadziliśmy 14:11, choć można było strzelić Słoweńcom więcej goli. Doskonale spisywał się jednak ich bramkarz Primoz Prost, który wybronił kilka bardzo trudnych piłek. Tym razem kłopoty ze skutecznością miał Krzysztof Lijewski, który przed przerwą ani razu nie zaskoczył Prosta. Doskonale wyręczali go jednak Bracia Jureccy – umieścili oni w siatce przeciwników wszystkie swoje rzuty. Bartosz zrobił to trzykrotnie, a Michał pięć razy.

Niestety wszystko odmieniło się po przerwie, kiedy to prawie siedem minut przyszło nam czekać na pierwszą polską bramkę. Słoweńcy w tym czasie zdążyli już wyjść na dwubramkowe prowadzenie. Po 13 minutach gry w decydującej części meczu, nadal mieliśmy 15 goli, rywale o cztery więcej. Końcówka była bardzo emocjonująca, na boisku aż kipiało od nerwów i złości. Czerwoną kartkę ujrzał Kamil Syprzak, mnożyły się dwuminutowe wykluczenia. Polacy zniwelowali straty do jednej bramki i 120 sekund przed ostatnią syreną mieli okazję na wyrównanie. Zwiódł jednak Bartosz Jurecki. Rywale szybko podwyższyli prowadzenie. Polacy mieli jeszcze okazję na kontaktowego gola, ale Kubisztal z karnego trafił w poprzeczkę gdy na zegarze pozostawało jeszcze ponad 30 sekund. Być może ten rzut pozbawił nas remisu, gdyż chwilę potem agresywną obroną udało się przejąć piłkę i zdobyć kontaktowego gola.

Warto odnotować kapitalną postawę dwóch słoweńskich rozgrywających – Borut Mackovsek i Jure Dolenec. Obaj rzucali z bliską perfekcji skutecznością i łącznie zdobyli 15 goli (8 + 7). Słowa uznania należą się także niesamowitemu bramkarzowi Prostowi. Najwięcej bramek dla Biało-Czerwonych – 5 zdobył Michał Jurecki. Wszystkie  w pierwszej połowie.

W czwartek szalenie istotny mecz z Serbią.

Polska – Słowenia 24:25 (14:11)