Białorusin Hutarowicz wygrał 1. etap TdP, pogoda dała się we znaki

Białorusin Jauheni Hutarowicz z ekipy AG2R wygrał pierwszy etap Tour de Pologne 2014. Odcinek liczył 226 km i prowadził z Gdańska do Bydgoszczy. 

Pierwszy etap Tour de Pologne 2014 zapandnie w pamięci kibiców zwłaszcza przez fatalne warunki atmosferyczne, które "dopadły" kolarzy kilkanaście kilometrów przed wjazdem na rundy do Bydgoszczy. W pewnym momencie nad trasą przeszła nawałnica z silnym wiatrem i gradobiciem. Burza spowodowała, że droga została zaśmiecona przez liczne gałęzie postrącane z drzew, a w pewnym momencie była niemal całokowicie zablokowana przez złamane drzewo.Oczywiście spowodowało to kilka upadków i kraks. Warto odnotować, że w krótkim odstępie czasu temperatura spadła z ponad 30 do 20 stopni Celsjusza, co także musiało miec duży wpływ na organizmy uczestników. 

Zdarzenie to miało duży wpływ na losy pięcioosobowej ucieczki, która w chwili burzy miała ponad osiem minut przewagi nad peletonem, a potem wyprzedzała zasadniczą grupę już tylko  ok. pięć minut. W odjeździe znaleźli się dwaj Polacy – Kamil Gradek (reprezentacja Polski) i Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice) oraz Austriak Matthias Krizek (Cannondale), Francuz Jimmy Engoulvent (Europcar) i Rosjanin Anton Worobjew ( Katiusza). 

Około 20 km przed metą, już w Bydgoszczy, gdy przewaga stopniała do ok. półtorej minuty uciekinierzy mieli upadek. Najszybciej pozbierał się Maciej Paterski, który samotnie ruszył w kierunku mety. Dość szybko doścignęli go Engoulvent oraz Krizek, ale nim to nastąpiło Paterski zdążył wygrać jedyną na etapie górską premę 3. kategorii i zapewnić sobie koszulkę najlepszego górala.

Przewaga trójki na 12 km przed finiszem wynosiła już mniej niż minutę, a gdy na zegarze pozostało już mniej niż 15 sekund (ok. 5 km do mety) na kolejny atak zdecydował się Paterski. Niestety został doścignięty ok 1,5 km przed linią mety, a finisz z peletonu wygrał Białorusin Jauheni Hutarowicz z ekipy AG2R. 

fot. sport.tvp.pl


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/