Podsumowanie siatkarskiego weekendu…

Plus Liga - logo

Miłośnicy siatkówki nie mogli w ten weekend narzekać na brak emocji. Zawodnicy Politechniki Warszawskiej próbowali podjąć walkę ze SKRĄ, gracze z Kędzierzyna doprowadzili do remisu z Jastrzębskim, a Resovia powiększyła swoją przewagę nad Delectą.

SKRA Bełchatów 3:2 AZS Politechnika Warszawska – I spotkanie (22.03.2013)

Spotkanie o 5. miejsce pomiędzy SKRĄ i Politechniką? Na początku sezonu pewnie mało kto uwierzyłby w taki obrót sprawy. Zawodnicy SKRY (wicemistrzowie z poprzedniego sezonu) obstawiani byli jako pewniacy do walki o mistrzowski tytuł, a podopiecznych Bednaruka skazywano na walkę o jedno z ostatnich miejsc. PlusLiga jednak w tym roku potrafiła zaskakiwać i obu drużynom przyszło zmierzyć się o 5. miejsce dające możliwość walki w europejskich pucharach.

Rywalizacja pomiędzy zespołami rozpoczęła się od mocnego akcentu Politechniki. Konsekwentna gra warszawiaków blokiem i asy serwisowe Marcina Nowaka sprawiły, że pierwszy set padł łupem gości (22:25). W drugiej partii gra przybrała zupełnie inny obraz. Choć podopieczni Bednaruka rozstrzygnęli na swoją korzyść pierwszą długą akcję, to jednak kontry Winiarskiego i Kooistry wyprowadziły na prowadzenie zespół SKRY. Ten set zakończył się wygraną (25:14) gospodarzy. Trzecia odsłona to początkowa gra zespołów punkt za punkt, lecz Warszawiacy odskoczyli pod koniec gospodarzom i wygrali tego seta (23:25). Czwarta partia miała początkowo podobny przebieg jak trzecia. Gra punkt za punkt przerodziła się w dwu punktową przewagę gospodarzy po udanych blokach. Kolejne asy serwisowe Wlazłego, Kooistry, Winiarskiego i Plińskiego powiększyły przewagę zawodników Nawrockiego nad warszawiakami do stanu 18:12. Siatkarze ze stolicy nie zdołali nadrobić dużej straty punktowej, a bełchatowianie doprowadzili do tie-breaku wygrywając 25:18. Ostatnia odsłona spotkania przebiegła już całkowicie pod dyktando miejscowych, którzy osiągnęli ośmiopunktową przewagę nad Politechniką (15:7) i wygrali całe spotkanie 3:2.

MVP spotkania został Daniel Pliński.

SKRA Bełchatów 3:1 AZS Politechnika Warszawska – II spotkanie (23.03.2013)

Zawodnicy Jacka Nawrockiego w drugim spotkaniu wychodzili na boisko jako faworyt. Prowadzenie 1:0 z Politechniką w walce o 5. miejsce dawało im przewagę psychiczną nad przeciwnikiem. Pierwsza odsłona meczu, choć rozpoczęła się od przewagi 1:4 dla gości, po udanych akcjach Plińskiego i Wlazłego padła łupem bełchatowian (25:22). Początek drugiego seta to ponowna dominacja Akademików. Bloki Krzysztofa Wierzbowskiego oraz ataki Pawła Adamajtisa pomimo zaciętej walki w końcówce doprowadziły do remisu (24:26). Trzecia partia spotkania była wyczerpująca nie tylko dla zawodników, ale też dla widzów. Po bardzo długiej walce, seta zakończył atakiem Mariusz Wlazły (32:30). Ostatni set również padł łupem gospodarzy (25:17).

MVP spotkania: Mariusz Wlazły

PODSUMOWANIE: Rywalizacja o 5. miejsce w PlusLidze toczy się do trzech zwycięstw. Obecnie bliżej tej pozycji w tabeli jest SKRA Bełchatów, która prowadzi z Politechniką 2:0. Kolejne spotkanie między tymi drużynami 8 kwietnia w Warszawie. Choć zawodnicy Jacka Nawrockiego będą chcieli jak najszybciej zakończyć rywalizację, to gracze Politechniki mogą u siebie sprawić niespodziankę, w końcu w tym sezonie wygrali już 3:2 na Torwarze z bełchatowianami.

Jastrzębski Węgiel 1:3 ZAKSA Kędzierzyn Koźle – II spotkanie (24.03.2013)

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle powróciła po swoich przygodach z Final Four do kraju, by kontynuować walkę o tytuł Mistrzów Polski. Podopieczni Daniela Castellaniego musieli wznieść się na szczyt swoich umiejętności, gdyż pierwsze półfinałowe spotkanie z Jastrzębskim przegrali z kretesem 0:3.

Choć pierwszy set meczu padł łupem gospodarzy z miażdżącą przewagą dziesięciu punktów (25:15), to już kolejne trzy partie wygrali Kędzierzynianie (23:25), (22:25), (20:25).

MVP spotkania: Felipe Fonteles

PODSUMOWANIE: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, pomimo przegranej w Final Four nadal uważana jest za faworyta do objęcia mistrzowskiego tytułu. Swoją grą w ostatnim spotkaniu podgrzała emocje i udowodniła, że rywalizacja z Jastrzębskim może przybrać różny przebieg. Kolejne spotkania w Kędzierzynie-Koźlui 28 i 29 marca.

Asseco Resovia Rzeszów 3:1 Delecta Bydgoszcz – III spotkanie (24.03.2013)

Delecta Bydgoszcz i Asseco Resovia Rzeszów – te dwa zespoły wzbudzały w fazie zasadniczej największe emocje. Podopieczni Piotra Makowskiego szli niczym burza pokonując kolejnych przeciwników i zajmując po pierwszym etapie rozgrywek fotel lidera, zaś Mistrzowie Polski prezentowali dość falującą formę. Pierwsze spotkanie między tymi drużynami zakończyło się wygraną bydgoszczan, ale kolejne padło już łupem zawodników Andrzeja Kowala.

Pierwszy set na Podpromiu wygrali gości (20:25). Kolejne trzy odsłony to już jednak całkowita dominacja gospodarzy (25:19, 25:21, 25:23).

MVP spotkania: Paul Lotman

Podsumowanie: Od momentu, gdy poznaliśmy tę półfinałową parę wiadomo było, że rywalizacja pomiędzy nimi będzie bardzo zacięta. Choć to bydgoszczanie wygrali pierwsze spotkanie, to jednak zawodnicy Andrzeja Kowala prowadzą 2:1 z Chemikami, i już jutro mogą sobie zapewnić udział w finale.