Podsumowanie soboty: Podium było o krok

Londyn 2012 - logo

W sobotę nie mieliśmy wielu medalowych szans, ale o krok od drugiego w Londynie krążka była Sylwia Bogacka. Tym razem musiała się jednak zadowolić czwartym miejscem.

Sobota rozpoczęła się od emocji na strzelnicy, gdzie w rywalizacji w strzelaniu w trzech postawach rywalizowały Agnieszka Nagay i Sylwia Bogacka. Rundę eliminacyjną lepie przeszła Nagay, która była po wstępnej fazie na szóstej lokacie. Srebrna medalistka w strzelaniu z karabinka pneumatycznego – Bogacka miała trochę problemów i o awans do finałowej ósemki musiała ubiegać się w barażu z trzema innymi zawodniczkami. Ostatecznie Polka znalazła się w finale. Tam strzelała przyzwoicie wobec błędów innych rywalek stale poprawiała swoje miejsce. Niestety zabrakło trochę prób, by stanąć na podium – Bogacka zajęła 4. miejsce ze stratą 1.1 punktu do wyprzedzającej ją Czeszki Syrokovej. Nagay w finale spisała się gorzej i zajęła ósme miejsce.

Wczesnym popołudniem rywalizowali nasi siatkarze, którzy pewnie pokonali Wielką Brytanię 3:0. Po meczu Krzysztof Ignaczak przyznał, że niektóre treningi są cięższe od starcia z gospodarzami Igrzysk. Aktualna tabela naszej grupy i grupy B – TUTAJ

Po wczorajszych wyczynach Tomasza Majewskiego, dziś najprzyjemniejszym akcentem lekkoatletycznym była dla nas dekoracja mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą. Startujący dziś reprezentanci nie zachwycali, a najwartościowszy wynik zanotowała Anna Rogowska, która skacząc 4.55 m awansowała do finału tyczki. W chodzie na 20 km liczyliśmy na dobry start Grzegorza Sudoła, ale Polak ukończył rywalizację na 24. miejscu. Lepiej od niego spisał się Dawid Tomala, który finiszował jako 19.  Zmagania w siedmioboju przedwcześnie zakończyła Karolina Tymińska – spaliła trzy próby w skoku w dal i wycofała się z dalszych konkurencji.

W podnoszeniu ciężarów (kat. 94 kg) startowali Arsen Kasabijew i Tomasz Zielińśki. Ten pierwszy, mający problemy z kontuzjowanymi kolanami zaliczył 170 kg w rwaniu, ale nie wystartował już w podrzucie. Zieliński dźwigał w teoretycznie słabszej grupie B. Z niżej notowanymi rywalami poradził sobie wzorowo – zwyciężył z wynikiem 385 kg w dwuboju. Ostatecznie dało mu to 9. lokatę w klasyfikacji generalnej.

Na torze żeglarskim nie było tak kolorowo jak w poprzednich dniach. Zofia Klepacka popełniła fatalny błąd, próbując pokonać dodatkowe okrążenie, zamiast płynąć na metę. W związku z tym została przesunięta z 4. miejsca na mecie wyścigu na ostatnie. W związku z tym w klasyfikacji generalnej klasy RS-X spadła na 5. miejsce. Strata do trzeciej lokaty nie jest jeszcze tak duża. Czwarte miejsce wśród mężczyzn zajmuje natomiast Przemysław Miarczyński, również zachowujący szanse nawet na srebrny medal. Do końca rywalizacji pozostały po 2 wyścigi zwykłe i po jednym medalowym, w którym punktacja liczy się podwójnie.

Zakończyła się walka o medale na pływalni olimpijskiej. Ostatnim Polakiem jaki wystartował był Mateusz Sawrymowicz na 1500 m stylem dowolnym. Nasz reprezentant zajął 7. miejsce, wygrał, bijąc rekord świata Chińczyk Sun.

W triathlonie wystartowały dwie Polki, ale miejsca Marii Cześnik i Agnieszki Jerzyk są dalekie od ideału – zajęły odpowiednio 31. i 25. miejsca.

Na torze kolarskim Damian Zieliński przyglądał się wyczynom brytyjskich kolarzy zdobywających kolejne medale, a przy okazji wziął udział w kwalifikacjach sprintu. Pierwszą rundę przebrnął z 14. rezultatem. Wyprzedził trzech rywali, z których jeden odpadł z dalszych wyścigów. W 1/16 finału Polak nie dał rady silnemu rywalowi z Rosji, ale miał jeszcze okazję poprawy w repasażu. Niestety o włos przegrał tam z kapitalnie finiszującym Japończykiem Nagakawą.