Polki coraz silniejsze!

Doskonale spisały się polskie biathlonistki w zawodach PŚ w austriackim Hochfilzen. Krystyna Pałka zajęła piąte, a Magdalena Gwizdoń szóste miejsce w biegu sprinterskim na 7.5 km. Zwyciężyła Białorusinka Daria Domraczewa.

Już pierwsze strzelanie w wykonaniu naszych reprezentantek mogło zwiastować, że to będzie ich dzień. Magdalena Gwizdoń, Krystyna Pałka, Weronika Nowakowska-Ziemniak i Paulina Bobak strzelały bezbłędnie, co dawało im miejsca w pierwszej trzydziestce i nadzieje na wysokie lokaty w klasyfikacji na mecie. Jedyną z piątki Polek, która popełniła błąd na strzelnicy, była jadąca po raz pierwszy w sezonie Agnieszka Cyl. Nie zawodziły faworytki – prowadziła Maakarainen przez Henkel, liderka PŚ – Tora Berger była na tym etapie piąta. Domraczewa zaczęła od jednego pudła i była 39.

Sytuację odwróciła druga strzelnica. Domraczewa była tam bezbłędna i przeskoczyła o 37 miejsc. Szybsze od niej były tylko Norweżka Solemdal (także jedno pudło) i bezbłędna Krystyna Pałka. Polka nie biega jednak tak szybko jak rywalki z czołówki, toteż wywalczenie miejsca na podium podczas ostatniego okrążenia był dla niej dużym wyzwaniem. Nie udało się – do zwyciężczyni brakło prawie pół minuty, do podium – 18 sekund.

Jedno pudło w drugiej wizycie na strzelnicy odebrało Magdalenie Gwizdoń szansę na podium, ale nie wypchnęło jej z pierwszej dziesiątki. Najbardziej doświadczona z polskich biathlonistek biega w tym sezonie bardzo szybko i zdołała finiszować na szóstym miejscu.

Zaskakiwała Paulina Bobak, wykonując 100 procentowo czyste strzelanie w pozycji stojącej wyjechała na ostatnią rundę, będąc w pierwszej dziesiątce. Finałowe 2.5 kilometra pokazało jednak, że Paulina ma jeszcze sporo do poprawy w kwestii szybkości – ostatecznie uplasowała się na 23. miejscu. Wyprzedziła ją m.in. Weronika Nowakowska-Ziemniak, która musiała pokonywać dwie karne rundy i finiszowała na 19. lokacie.

Domraczewa, jadąca z 54. numerem, na mecie musiała długo czekać na najgroźniejsze rywalki. Sama o 4 sekundy wyprzedziła Finkę Maakarainen. Jak się okazało – tej dwójki nie pokonał już nikt tego dnia. Prowadząca po drugim strzelaniu Solemdal osłabła i dojechała tuż przed Krystyną Pałką. Miejsce na podium zabrała jej liderka PŚ – Tora Berger.

Dzięki takim rezultatom nasze zawodniczki przesunęły się w górę w klasyfikacji generalnej. Pałka jest piąta, Gwizdoń czternasta, Nowakowska siedemnasta, a Bobak 46.

W związku z tymi rezultatami kapitalnie zapowiada się walka w sobotnim biegu pościgowym. Polki będą miały dobre pozycje wyjściowe do osiągnięcia jeszcze lepszych wyników. Być może doczekamy się nawet podium w wykonaniu jednej z nich.