Szokujące wyniki eliminacji

Wtorek przyniósł nam tak wiele szokujących rozstrzygnięć, że aż nie wiadomo o czym pisać najpierw. Sami nie wiemy, kto skompromitował się bardziej – organizatorzy meczu Polska – Anglia, czy Niemcy, którzy roztrwonili cztery gole przewagi w 28 minut.

Stadion Narodowy w Warszawie podobno jest najnowocześniejszym, najładniejszym, naj naj naj… Jest też jednym z najdroższych, a duży procent jego ceny stanowi pewnie dach. Zupełnie nieprzydatny, taki którego nie można zamknąć w trakcie deszczu, na niskiej temperaturze i przy padającym śniegu. Ma też nasze narodowe cacko najgorszych zarządców jakich mógł mieć. Uznali bowiem, że skoro mają dach, to nie potrzebny im drenaż murawy. W ten oto sposób doszło do kompromitacji, jakiej kompletnie się spodziewaliśmy. Byliśmy gotowi nawet na to, że będziemy teraz pisać o porażce 0:5, o żenującej grze naszej drużyny, ale takich jaj nie wymyśliłby ani reżyser Świata Według Kiepskich, ani najlepszy kabaret. Mecz w środę o 17:00. Kibice są zmartwieni, poza tym jednym:

***

Ukraina może pomału żegnać się z myślami o Mundialu. Dziś przegrała u siebie z Czarnogórą i ma tylko 2 punkty w 3 grach.

***

Gdyby korespondentem na mecz Niemcy – Szwecja był Tomasz Zimoch, pewnie zacząłby relację od czegoś w stylu – „przygotowano bankiet, panowie w garniturach, panie w pięknych toaletach i taka niespodzianka”. Jeszcze w 61. minucie gospodarze gromili biednych gości 4:0. Skończyło się na remisie 4:4.

Chronologicznie: w pierwszej połowie dwa razy trafił Klose, trzeciego dołożył Mertesacker. W 56. minucie 4:0 po golu Oezila, a potem coś czego nie widzieliśmy na boiskach piłkarskich od dawna… Ibrahimović, Lusting, Elmander zdobyli gole i gospodarzom zrobiło się „ciepło”. Jeszcze w 87. minucie któryś ze Szwedów nie trafił do pustej bramki, ale Rasmus Elm chwilę potem nie był już tak wspaniałomyślny.

***

Hiszpania też nie dowiozła do końca prowadzenia. Oczywiście 1:0 z Francją to przewaga nikła, ale zawsze coś. Szczególnie jak przedtem marnuje się rzut karny i takie okazje:

Zemściło się w doliczonym czasie gry, kiedy wyrównał Giroud. Warto dodać, że goście strzelili gola też przed przerwą, ale nie został uznany. Słusznie?

***

Szczęście sprzyjało Rosjanom, którzy męczyli się z Azerbejdżanem chyba bardziej niż z Portugalią. Ostatecznie wygrali po karnym Szirokowa, podyktowanym za faul, który na 80 procent miał miejsce poza polem karnym. Rosjanie mają 12 punktów i zdecydowanie prowadzą w swojej grupie.

***

81. minut w meczu z Luksemburgiem zaliczył graczy Wisły Kraków Maor Melikson. Izrael wygrał 3:0 i wyprzedził Portugalię. Setny mecz w kadrze Cristiano Ronaldo drużyna uczciła „wspaniałym” rezultatem – remisem w domowym meczu z Irlandią Północną. Uratował go Helder Postiga golem w 79. minucie.

***

Nika Dżalamidze z Jagiellonii Białystok przesiedział na ławce rezerwowych mecz Białoruś – Gruzja. Jego koledzy przegrali w Mińsku 0:2.

***

Kapitalnie w tych eliminacjach spisuje się Bośnia i Hercegowina. W czterech meczach zgromadziła 10 punktów i razem z Grecją prowadzi w swojej grupie. Dziś Bośniacy ograli 3:0 Litwę, a Grecy wygrali w Bratysławie ze Słowacją 1:0. Imponuje przede wszystkim liczba goli zdobytych przez drużynę z Bałkanów – 15.

***

Równie fajnie wiedzie się Belgom i Chorwatom w grupie A. Mają po 10 punktów, a do tego Serbia poniosła niespodziewaną porażkę w Macedonii. Różnica między czołową dwójką a trzecią ekipą w tabeli to już 6 punktów.

Co do Belgów, to wreszcie wrócili do „żywych” po kilku ładnych latach marazmu. Dziś raczyli kibiców między innymi takimi zagraniami:

***

Włosi wygrali z Danią 3:1, mimo, że kończyli mecz w 10. Dania notuje falstart w tych eliminacjach – po dwóch remisach przyszła porażka. Sytuację ratują trochę wyniki innych meczów – Bułgaria podzieliła się punktami z Czechami i Duńczycy wciąż mają barażową lokatę w zasięgu ręki. Azzurri zdają się być poza zasięgiem rywali.

***

Komplet punktów w trudnej grupie ma Holandia. Dziś pokonała w starciu na szczycie Rumunię aż 4:1. Dwa gole zdobył Robin van Persie.

szólj hozzá: Romania vs Holland 1:4 GOALS HIGHLIGHTS

***

W tej samej grupie do gry awans włączyli się Węgrzy. Upokorzyli przed własną publicznością Turcję (3:1) i zrównali się punktami z Rumunią. Turcja ma problem – przegrała z trzema najtrudniejszymi rywalami i wygrała tylko z Estonią. Nad Bosforem musi być teraz bardzo nerwowo…

Wyniki tabele wszystkich spotkań w Europie >>

***

Lenistwo uratowało nas przed napisaniem najgłupszego tekstu w historii tej strony. Koło południa mieliśmy uraczyć Was tekstem o rodzącej się potędze w Ameryce Południowej Północnej . Reprezentacja Kanady zaliczyła ostatnio parę dobrych wyników i zyskała sporo fanów w kraju klonowego liścia. Dziś miała potwierdzić dobrą passę „zwycięskim” remisem w Hondurasie, który dałby jej pierwszy od 16 lat awans do finałowej szóstki eliminacji strefy Concacaf. Co z tego wyszło? Niezły oklep. Honduras wygrał 8:1. Po hat tricku zaliczyli sobie Bengtson i znany w Polsce Carlos Costly.

***

Poważne kłopoty ma Maestro Tabarez. Trenerowi Urugwaju przestało „żreć”. Jeszcze kilka miesięcy temu wychodziło mu wszystko – Mundial, Copa America, początek eliminacji. Potem załamka – kompromitacja na Igrzyskach i fatalna forma w kwalifikacjach. Z drugiego miejsca Urusi staczają się pomału poza czołową piątkę. Dziś zebrali baty od Boliwii. 1:4, nawet w La Paz, nie przystoi takiej drużynie. Hat tricka ustrzelił Carlos Saucedo.

***

Ważne mecze w Azji. Iran wygrał z Koreą Południową i dogonił ją w tabeli. Teraz jedni i drudzy mają po 7 puntów i są faworytami wyścigu po dwa premiowane miejsca w grupie A.

W grupie B szalenie ważny mecz wygrała Australia. Wygrana z Irakiem nie przyszła jednak łatwo – zapewniły ją gole zdobywane dopiero w ostatnich 10 minutach gry.

***

Argentyna wygrała na wyjeździe z Chile 2:1 i umocniła się na prowadzeniu w grupie południowoamerykańskiej. Gole strzelili Messi i Higuain. Dla gospodarzy trafił Felipe Gutierrez.

***

Wenezuela zdobyła w ostatnich 4 dniach tylko jeden punkt (w piątek pauzowała, we wtorek zremisowała z Ekwadorem, a i tak awansowała w tabeli o dwa miejsca. Wyprzedziła Chile oraz Urugwaj, pogrążony w coraz większym kryzysie. Pięknego gola w starciu z Ekwadorem zdobył Arango.

***

Odżyła nieco reprezentacja Paragwaju, która ograła u siebie Peru 1:0. Oznacza to, że Paragwaj ma 8 punktów, zrównał się z Peru i Boliwą i t traci tylko „4 oczka” do pozycji dającej awans. Może jednak nie wszystko stracone dla ćwierćfinalistów poprzednich mistrzostw globu.

***

USA jednak awansowało do finałowej rozgrywki w strefie CONCACAF. Amerykanie wygrali z Gwatemalą 3:1, choć stracili gola na samym początku meczu. Z Grupy A awansowała także Jamajka, wygrywając 4:1 z Antiguą. W grupie B, do Meksyku, który miał awans już wcześniej dołączyła Kostaryka, która rozbiła Gujanę 7:0. Warto podkreślić, że Meksykanie wygrali wszystkie 6 meczów w tej fazie.