Pojedynek gigantów na korcie…

Korty Wimbledonu

Około godziny 15:00 na korcie centralnym All England Clubu pojawią się Roger Federer i Andy Murray, by stoczyć bój o złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Będzie to powtórka z niedawnego finału Wimbledonu, w którym Federer po pięknej walce pokonał faworyta gospodarzy.

Na Wimbledonie Szwajcar zwyciężył ze Szkotem 4:6 7:5 6:3 6:4, a  czterosetowe spotkanie obfitowało w niesamowite wymiany i zwroty akcji. Podczas Igrzysk Murray gra pewnie i dość spokojnie przebił się do decydującego meczu. W półfinale zwyciężył z Novakiem Djokovicem 7:5 7:5, ale większe problemy sprawił mu chyba rywal w 1/8 finału – Cypryjczyk Baghdatis z którym Andy przegrał pierwszego seta 4:6.

Zdecydowanie trudniej miał Federer, Szwajcar już w pierwszej rundzie przegrał seta w pojedynku z Kolumbijczykiem Fallą. Najtrudniejsza przeszkoda czekała na niego jednak w półfinale, gdzie zmierzył się z Argentyńczykiem Juanem Del Potro. Spotkanie przeszło do historii Igrzysk Olimpijskich za sprawą swojej długości i dramaturgii. Po ponad czterech godzinach rywalizacji Szwajcar zwyciężył w trzecim secie 19:17. Brytyjscy kibice upatrują w tym wyczerpującym meczu szansy dla Murraya, który grając z Djokovicem spędził na korcie zdecydowanie mniej czasu.

W dotychczasowych potyczkach tych dwóch zawodników jest remis 8:8, choć Murray po raz ostatni wygrał pięć meczów temu – w październiku 201o roku.

Żaden z uczestników finału nie ma na koncie medalu olimpijskiego w singlu. Szwajcar mimo niesamowitej kariery, po raz pierwszy zagra w decydującym o złocie meczu. Może natomiast pochwalić się złotem w deblu, przywiezionym z Pekinu. W 2008 roku zwyciężył razem ze Stanislasem Wawrinką.  Murray może dziś mieć dwie okazje do świętowania – Szkot zagra też w finale z miksta w parze z Laurą Robson. Ich rywalami będą Wiktoria Azarenka i Maks Mirnyj. Mecz zostanie rozegrany po pojedynku singlowym.