Pokaż plecy i nie tylko

Wytatuowani piłkarze to dzisiaj standard. Nie każdy jednak zdobi ciało ze względu na wszechobecną modę – bo dziary są przecież trendy! Tu i ówdzie trafimy bowiem na pasjonata, traktującego tatuaże po prostu jako sztukę. Taką, jak każda inna. Są zatem i pomysł, i przesłanie, i starannie zagospodarowana przestrzeń na ciele, i oczywiście dopracowane do perfekcji wykonanie.

Towarzyska potyczka Dani z Anglią – poza zwycięstwem Wyspiarzy, będącym, jak każde zresztą obecnie, na wagę złota – przyniosła odkrycie skrzętnie do tej pory skrywanego arcydzieła. Jego posiadaczem jest Daniel Agger.

Gołym okiem widać, że tatuaż Aggera tworzy wyjątkowo spójną całość. A do tego intryguje. Spieszymy zatem z rozwikłaniem zagadki tajemniczo wyglądającego malowidła.

Zacznijmy od trzech wikingów znad lędźwi, mierzących piorunującymi spojrzeniami każdego, kto akurat znajdzie się za paradującym bez koszulki Aggerem. Każdy z nich pozbawiony jest któregoś z narządów – odpowiednio wzroku, słuchu i mowy. Pierwszy z lewej to Inet Set, z zaszytymi oczami, dosłownie oznacza, że nic nie widziano. Ulokowany w środku Intet Hort ma związane uszy na znak tego, że niczego nie słyszano. Ostatni, Intet Sagt, zaszyte ma z kolei usta – nic nie powiedziano.

Centralnym punktem tatuażu jest Hrabia Ogier Duński, zwany także Ogierem Duńczykiem, jeden z wielkich wikingów. Postać ta po raz pierwszy pojawiła się we francuskich dziełach gatunku Chansons de geste, konkretnie w cyklu wierszy ,,Doon de Mayence”. Do końca nie wiadomo, czy Hrabia de facto kiedykolwiek istniał ? przekazy ze źródeł są bowiem w tym względzie niejednokrotnie sprzeczne. Obecnie jego posąg znajduje się na zamku w Kronborgu. Duńska legenda głosi, iż kiedykolwiek kraj znajdzie się w niebezpieczeństwie, zaklęty w kamień, dumający Ogier Duński ożyje i ruszy ku nieprzyjacielowi w obronie ojczyzny. Jego miecz nosi nazwę Cortana i zawiera wyrytą inskrypcję.

Zwę się Cortana. Wykuty jestem z tej samej stali, co Joyeuse [historyczny miecz Karola Wielkiego] i Durendal  [miecz hrabiego Rolanda].

Według legend, miecz ten pierwotnie należał do Tristana. Imię Cortana zyskał zaś dopiero, gdy trafił w ręce Ogiera Duńskiego.

Ogiera zostawiamy już w spokoju. Wokół niego znajduje się ogółem sześć nagrobnych płyt. Cztery z nich są większych rozmiarów niż pozostałe dwie. Powód jest następujący – symbolizują one mianowicie królów niezwykle zasłużonych w historii Danii.

1) Harald ,,Sinozęby” Gormsson – syn Gorma Starego i Tyry, władający Danią w latach 958-987, a także Norwegią. Odpowiedzialny za wprowadzenie w Danii chrześcijaństwa. ,,Sinozęby” pochodzi od sinego zęba, albo wybitego w czasie jednej z potyczek, albo też trawionego martwicą na skutek wypadku. Z angielska jego przydomek tłumaczy się jako Bluetooth i to właśnie od Haralda nazwę zaczerpnęła technologia bezprzewodoej komunikacji, potocznie bluetooth.

2) Swen Widłobrody – syn Haralda ,,Sinozębnego” Gormssona, panujący w Danii w latach 987-1014, w Norwegii i w Anglii. Uważa się, że Swen stał na czele ruchu skierowanego przeciw ojcu, a który doprowadził do jego obalenia. Podbił Anglię. Jego przydomek wziął się od nieprzeciętnie długiego zarostu twarzy, z konieczności wiązanego w coś na kształt wideł.

3) Gorm Stary – wspomniany już ojciec Haralda, dziadek Swena. Większość faktów dotyczących życia Gorma Starego nie została potwierdzona. Uważa się go za pierwszego króla Danii. Panowanie datuje się od przedziału lat 875-935 do mniej więcej roku z ,,widełek” 915-958. Państwo duńskie władane przez Gorma miało swój początek w Jutlandii.

4) Kanut Wielki – syn Swena Widłobrodego, brat Haralda II. Król Danii w latach 1018-1035, Norwegii i Anglii. Podobnie do ojca, podbił Anglię. Z czasów panowania na Wyspach pochodzi pewne anegdotka, według której Kanut do tego stopnia chciał wzbudzić szacunek wśród poddanych, że podejmował rozmowę z morzem, nakazując mu się cofać na jego rozkazy. Jednak nie o szacunek do niego samego chodziło ? morze cofnąć się ,,na zawołanie” nie chciało, co – według Kanuta – symbolizowało ułomność władzy ludzkiej i potęgę jedynego prawdziwego króla – Jezusa.

Uff, przez pierwsze strony z pocztu królów duńskich przebrnęliśmy. Jesteśmy teraz pod samą szyją Aggera. W tym miejscu widnieje łacińska paremia Mors Certa, Hora Incerta, brzmiąca w tłumaczeniu – śmierć jest pewna, godzina jej przyjścia niepewna. Inskrypcja została umieszczona na zegarze ratusza w Lipsku. W tle dostrzegalny jest rok urodzenia Aggera – 1984.

Był tył, czas na przód.

Z lewej strony klatki piersiowej Aggera wytatuowane są imiona jego brata oraz siostry. Lewy bark oraz górną część ramienia zdobią duńskie flagi, inaczej ,,Dannebrog”. Niżej znajduje się jednooki wiking z długą, płonącą brodą. Przedramię zajmuje śmiejący się klaun, trzymający w ręku żółtą bilę z numerem 9. Prawe ramię Agger zdecydował się przyozdobić kolejną podobizną wikinga oraz łacińskimi inskrypcjami: Memento mori(Pamiętaj o śmierci) i Hominem te esse memento (Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem). Na obu kostkach znajdują się natomiast inskrypcje ,,Ból jest chwilowy, zwycięstwo wieczne”.

Poza tym, że sam chce być chodzącym dziełem sztuki, Agger jest certyfikowanym tatuażystą. Na zdjęciu poniżej, piłkarz Liverpoolu w akcji.

Wydawać by się mogło, że tatuaż w życiu Aggera to coś więcej niż tylko hobby, pozwalające oderwać się od codziennego biegania za piłką (Joseph Yobo uwielbia grać w ping-ponga, Andrei Arshavin projektuje damską odzież, a Nolberto Solano gra na trąbce). Zapytany jednak któregoś razu przez dziennikarza, odparł: – To tylko tatuaże.

Tylko?!

PS Większość tatuaży Aggera udało się wprawdzie rozgryźć, pozostają jednak takie, z którymi nie wyszło. Jeżeli tylko dotrzemy do informacji o nich, wątek odkurzymy.

Mateusz Jaworski
Więcej tekstów autora na:
Blog piłkarski

SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/