Pokaz siły Bjoergen w Toblach, Kowalczyk piąta na 10 km klasykiem

Marit Bojergen wygrała bieg na 10 km techniką klasyczną w Toblach – generalny sprawdzian przed Igrzyskami w Soczi. Justyna Kowalczyk zajęła piąte miejsce.

Justyna Kowalczyk startowała z 41. numerem startowym. 30 sekund przed nią ruszyła do boju Marit Bjoergen, wcześniej biegła także m.in. Charlotte Kalla. Po Justynie jechała natomiast Therese Johaug. Obsada biegu była zatem bardzo silna – pierwszy raz od kilku tygodni na trasie spotkały się bowiem wszystkie najważniejsze biegaczki Pucharu Świata.

Polka rozpoczęła bardzo spokojnie – po 1,7 km była trzecia i przegrywała z Marit Bjoergen i Therese Johaug. Różnice wynosiły jednak ok. 1 s. Bardziej miarodajny był pomiar na 2,1 km, tam Bjoergen prowadziła przed Polką już o 5,3 sekundy, osłabła Johaug, która spadła na 3. lokatę i ustępowała swej rodaczce o 6 sekund.

Kolejny pomiar czasu usytuowano na piątym kilometrze. Tam reprezentantka Polski wróciła na trzecie miejsce. Straty zrobiły się już jednak duże – Bjoergen wyprzedzała Johaug o 16 sekund, a Justynę o ponad 22. Ok. 2 sekund za Polką była Astrid Jacobsen.

Na 6,7 km wzrosła różnica między Bjeorgen a resztą stawki. Druga Kowalczyk przegrywała z nią już o 30 sekund, a trzecia Johaug prawie 31.

Niestety ostatnie kilometry przed metą Kowalczyk pokonała wolniej od kilku innych rywalek i w efekcie zajęła dopiero piąte miejsce. Strata do Bjoergen to ponad 47 sekund. Druga na mecie zameldowała się Johaug, a trzecia była Kalla. Polkę wyprzedziła jeszcze Heidi Weng.