Polemika

Dziś na portalu opublikowaliśmy notkę z pewnego portalu nacjonalistycznego traktującą o zamieszkach przed meczem Włochy – Serbia. Wpis pojawił się w Pubsporcie gdyż jest głosem w ważnej dyskusji, a na dyskurs w pubie zawsze znajdzie się miejsce.

Co do treści samego artykułu, to jego autor z jednej strony bagatelizuje zajścia w Genui, określając je mianem ,,ruchawki”, a poruszenie wśród kibiców serbskich równa temu, które prezentują fani w B klasie. Cóż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Co ciekawe, akapit później autor zachwycony jest ,,akcją” Serbów, którzy pokazali swój niezłomny charakter i nie wyzbyli się narodowej tożsamości. Widzicie pewną sprzeczność? Zadyma rozpętana rzekomo przez trzech ,,dziarskich” Serbów kilka zdań potem jest odbiciem nastrojów całego serbskiego społeczeństwa, które pozostaje bastionem narodowych uczuć w świecie politycznej poprawności.

Nie ulega wątpliwości, że nacjonaliści polscy i pewnie nie tylko podejmują próbę wykorzystania zajść w Genui do przemycenia swoich niepopularny haseł do mediów. By tego dokonać nie cofają się nawet przed jawnym naginaniem faktów dla własnych potrzeb. Lewicowa Europa jest oburzona? Nie lewicowa, a normalna. Każdy człowiek w pełni władz umysłowych ma prawo być poruszonym i zbulwersowanym tym co wydarzyło się w Genui. Bynajmniej nie z powodów politycznych – najzwyczajniej w świecie może ktoś nie życzy sobie wchodzenia w brudnych butach ideologii do sportu? Powiedzmy sobie szczerze, większości z Włochów którzy przyszli na mecz, czy nas, chcących obejrzeć  spotkanie w TV nie interesują sprawy serbskie. Wychodząc na mecz, do kina czy do teatru większość osób zostawia swoje polityczne poglądy w domu. Chce rozrywki, chce zobaczyć widowisko i nie godzi się z przerywaniem go przez bandę matołów w kominiarkach, którzy nie mogą zaakceptować tego, że wojna skończyła się parę ładnych lat temu.

To kto zasiadł w sektorze gości podczas feralnego spotkania doskonale ilustruje zachowanie tej grupy wobec własnego bramkarza –  Vladimira Stojkowica. Kibice Crvenej Zvezdy próbowali zlinczować piłkarza za przejście do Partizana Belgrad. Zadziwiający, ale jakże dużo mówiący, brak konsekwencji, bo zapewne na trybunie ramie w ramię stali kibice obu tych zespołów. Tak na marginesie – jacy z nich nacjonaliści, skoro chcą zamordować własnego rodaka tylko i wyłącznie za głupi transfer?

Kto po Genui doznał medialnej ,,sraczki”? Pozostająca na marginesie grupa osób wyznających ideologię, która nie ma racji bytu w dzisiejszym świecie. Genua pozwoliła im na krótką chwilę uwierzyć, że są silniejsi niż myśleli. Z tęsknotą spoglądają na Serbów jak na swój drogowskaz. Ci zaś w Genui pokazali dokładnie co wyrasta z dziecka, któremu nie wolno bawić się z innymi dziećmi i które boi się wyjść z własnego pokoju bez mamusi.


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/