Półfinał nie dla nas – Chorwacja znów silniejsza

Polscy szczypiorniści przegrali z Chorwacją 28:31 i nie zagrają w półfinale ME Dania 2014. Reprezentanci naszego kraju zmarnowali okazję na wielki sukces – w pierwszej połowie prowadzili nawet trzema bramkami, a na przerwę schodzili przy jednobramkowej przewadze. W piątek zmierzą się z Islandią w meczu o piąte miejsce.

Pierwsza połowa ułożyła się dobrze dla biało-czerwonych. Przez pierwsze minuty grali oni jakby wciąż byli na fali jaką złapali wczoraj ze Szwecją. Po pięciu minutach prowadziliśmy 5:2, a potem 6:3. Niestety Chorwaci nie dali się tak łatwo złamać i doprowadzili do remisu. Kilka razy zdołali nawet osiągnąć jednobramkową przewagę. W 19. minucie na placu gry pojawił się bohater z wtorku – Piotr Wyszomirski i mimo że tym razem nie miał takiej passy jak przeciw Skandynawom, to pomógł drużynie swoimi interwencjami. Gwiazdą tej części gry był jednak jego kolega po fachu z reprezentacji Chorwacji. To właśnie Mirko Alilovicowi Chorwaci zawdzięczają, że na przerwę zeszli przegrywając tylko jednym trafieniem 14:15. Popisał się on minimum czterema doskonałymi paradami. W ostatnich sekundach tej części gry zamarły serca polskich kibiców – urazu kolana doznał Bartosz Jurecki, na szczęście szybko wrócił do gry.

Nie można tego powiedzieć jednak o całej drużynie, która jakby zapomniała z szatni zabrać agresji i pewności w ataku. W efekcie już po dwóch minutach po wznowieniu meczu Chorwacja prowadziła 16:15, a po kolejnych 180 sekundach 19:15. Pierwszego gola w drugiej części spotkania Polacy rzucili dopiero w 37. minucie. W szczytowym momencie rywale prowadzili nawet pięcioma golami.

Biało-czerwoni do końca walczyli o odrobienie strat, ale zabrakło im handballowych atutów – mieli mało pomysłów w ofensywie i dawali się ogrywać w obronie. 3 minuty przed końcem Chorwacja prowadziła 29:26 i kontrolowała przebieg gry. Na powtórkę ze starcia z Białorusią nie można było liczyć – nie pozwalała na to klasa rywala. Ostatecznie Polacy przegrali 28:31 i w piątek o 16:00 zagrają z Islandią o 5. miejsce ME. Chorwaci w półfinale zmierzą się z Danią. Uzyskali też automatyczną kwalifikację do przyszłorocznych Mistrzostw Świata.

Najskuteczniejszym zawodnikiem w polskim zespole był Michał Jurecki – zdobywca sześciu goli. Po tyle samo trafień mieli Domagoj Duvnjak, Zlatko Horvat oraz Manuel Strlek. Tym razem nie pomogli bramkarze – Szmal miał 26% udanych interwencji, Wyszomirski 20.