Polki jadą na Mistrzostwa Europy! Wielke emocje w Brnie!

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet awansowała do grudniowych mistrzostw Europy. W ostatnim meczu eliminacji półfinalistki ostatnich mistrzostw świata wygrały w Brnie z Czeszkami 25:22 i wyprzedziły rywalki dzięki lepszemu bilansowi bezpośrednich spotkań.

Przez pierwsze 30 minut nic nie zapowiadało dramatu jaki wydarzył się w końcówce. Polki dość szybko wyszły na prowadzenie i przed końcem pierwszej połowy wygrywały już 16:10. Aby awansować musiały wygrać czterema golami lub trzema, pod warunkiem że wynik będzie wyższy niż 23:20.

Po wznowieniu gry ekipa Kima Rasmussena rzuciła na 17:10 i zdawało się, że nic nie odbierze jej awansu. Czeszki walczyły jednak dzielnie i z każdą kolejną minutą niwelowały różnicę. Na nieco ponad dwie minuty przed końcem gospodynie przegrywały już tylko 22:24 i były jedną nogą w finałach. Po przerwie na żądanie selekcjonera biało-czerwonych Karolina Kudłacz rzuciła na 25:22, co przechylało szalę na korzyść Polek. W kolejnej akcji udało się zatrzymać atak Czeszek i na 60 sekund przed ostatnim gwizdkiem awans był na wyciągięcie dłoni. Niestety nasze reprezentantki pogubiły się w ataku, zgubiły piłkę i dały rywalkom ponad 30 sekund na zdobycie decydujęcej bramki. Na szczęście dobrze zafunkcjonowała obrona, która uniemożliwiła rzut z czystej pozycji.

Polki z 6 punktami na koncie zajęły w grupie miejsce za Czarnogórą, a przed Czechami i Portugalią. Z ekipą zza południowej granicy nasza reprezentacja wygrała dzięki lepszemu bilansowi bezpośrendiego dwumeczu, a konkretnie dzięki większej liczbie goli rzuconych w wyjazdowym starciu.

ME 2014 odbędą się w grudniu na Węgrech i Chorwacji.