Polska – Anglia: remis ze wskazaniem na Polskę

W meczu eliminacji MS 2014 Polska zremisowała z Anglią 1:1. Gole zdobyli Wayne Rooney i Kamil Glik. Polacy przeważali przez większą cześć spotkania, ale stracili zaskakującą bramkę po rzucie rożnym.

Pierwsza połowa przyniosła bramkę dla Anglii, choć gra polskiego zespołu była niezła. Lepsza niż wszyscy się spodziewaliśmy. Anglicy popełniali zaskakująco dużo błędów w środkowej strefie, kilkakrotnie tracąc piłki w głupich sytuacjach. Polacy mieli parę dobrych okazji do kontrataków, ale zawsze czegoś im w nich brakowało – najczęściej minimalnie więcej dokładności lub szybszych decyzji.

Mogliśmy w tym meczu jako pierwsi strzelić gola, szanse mieli Lewandowski i Grosicki. Obie bardzo podobne – po wejściach w pole karne z prawej strony boiska. Ich strzały były jednak niecelne.

W 30. minucie nieszczęście. Jeden z nielicznych ataków rywali zmienia się w rzut rożny. Steven Gerrard dośrodkowuje na 6 metr, a tam  na piłkę czeka Wayne Rooney. Jeden z najniższych na boisku piłkarzy zdobywa gola głową, wykorzystując nieszczelne krycie Łukasza Piszczka.

Po golu obraz gry nie uległ zmianie, wciąż mieliśmy coś w stylu przewagi, ale nie daliśmy rady przed zmianą stron doprowadzić do remisu.

Piętnaście minut odpoczynku niewiele zmieniło w obrazie gry. Anglicy kompletnie oddali inicjatywę Biało-Czerwonym, którzy dość odważnie dążyli do zdobycia wyrównującego gola. Kilkadziesiąt sekund po pierwszym gwizdku arbitra szansę mógł mieć Paweł Wszołek. Gracza Polonii w ostatniej chwili uprzedził jednak jeden z rywali. Sytuacja miała miejsce 8 metrów przed bramką Harta. Kilka minut potem piękny strzał z dystansu oddał Obraniak, ale golkiper Manchesteru City przeniósł to uderzenie nad poprzeczkę.

Drużyna Fornalika ciągle nacierała i szukała podbramkowych okazji.

W 70. minucie Stadion Narodowy oszalał z radości – Obraniak dośrodkował z rożnego, a Kamil Glik doskonale powalczył w powietrzu, co w połączeniu z błędem Harta, który zaliczył tzw. „pusty przebieg”, dało upragnionego gola.

Ostatnie 20 minut to wyrównany mecz, w którym jedni i drudzy bali się podjąć większego ryzyka. Remis należy uznać jako korzystny, gdyż mamy 5 puntów i tracimy do Anglii tylko trzy oczka. Nasi dzisiejsi rywale mają jednak o jeden mecz rozegrany więcej. Z drugiej jednak strony – był to najlepszy występ Polaków od bardzo dawna i na pewno można było się pokusić w nim nawet o wygraną.