Polska awansowała do grupy A MŚ w hokeju

Polska - Chorwacja hokej na lodzie 2014

Polacy wywalczyli awans do grupy A dywizji I mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Na kolejkę przed końcem turnieju grupy B rozgrywanego w Wilnie biało-czerwoni są pierwsi pierwszego miejsca w grupie. Dziś pokonali wiceliderów z Chorwacji 4:1.

Litwa 2014 hokej dywizja 1B

POLSKA – CHORWACJA 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
10' Kowalówka
25' Kolusz
33' Kanaet
55' Kowalówka
60' Laszkiewicz

Biało-czerwoni mieli proste zadanie – wygrać z Chorwacją za 3 pkt i zapewnić sobie awans jeszcze przed ostatanim meczem z Wielką Brytanią. Marzenia o występie w przyszłorocznej grupie A stały się jeszcze bardziej rzeczywiste w 10. minucie meczu, kiedy Sebastian Kowalówka wykończył składną akcję polskiej ekipy i dał jej prowadzenie 1:0. Rezultat ten utrzymał się końcowej syteny pierwszej tercji, w której Polacy zdawali się kontrolować przebieg boiskowych wydarzeń – oddali 17 strzałów (przy 4 uderzeniach rywali) i dwukrotnie przetwali dwuminutowe okresy gry w osłabieniu.

W piątej minucie po wznowieniu gry na tablicy wyświetlał się już rezultat 2:0. Korzystając z liczebnej przewagi ekipa Igora Zacharkina przeprowadziła ładny atak – Dronia obsłużył Kolusza świetnym podaniem, a ten nie miał kłopotu ze zdobyciem gola. Wydawało się, że ta strata załamała Chorwatów, którzy przez kilka kolejnych minut byli zdominowani przez Polaków. Niespodziewanie jednak, w 33. minucie Dominik Kanaet zdobył bramkę kontaktową, ustalającą wynik po dwóch tercjach na 2:1.

Z minuty na minutę napięcie w trzeciej tercji rosło. co prawda reprezentanci Polski wciąż prowadzili, ale im bliżej końca meczu mogło robić się bardziej nerowowo. Na szczęście w 55. minucie Sebastian Kowalówka piękną indywidualną akcją podwyższył na 3:1. W ostatnich sekundach Chorwaci wycofali bramkarza, dzięki czemu Polacy łatwo zdobyli czwartego gola – do pustej siatki trafił Leszek Laszkiewicz.

Wygrana zapewnia Polsce pierwsze miejsce na koniec turnieju i awans na zaplecze światowej elity. W 2015 roku zagrają w grupie A dywizji I, a w sobotę zakończą mistrzostwa na Litwie meczem z Wielką Brytanią.