Prevc zwyciężył w Sapporo, siódma lokata Stocha

Peter Prevc wygrał konkurs skoków naraciarskich na skoczni w japońskim Sapporo. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch zajął siódme miejsce.

Pierwszą serię przebrnęło aż pięciu Polaków, ale żaden z nich nie plasował się wczołowej dziesiatce. Najwyżej – na jedenastym miejscu klasyfikowano Kamila Stocha (123 m). Siedemnaste i osiemnaste miejse zajmowali odpowiedniu Aleksander Zniszczoł (124,5 m) i Jan Ziobro (125,5 m). Warto odnotować,że ci dwaj zawodnicy skakali z wyższego rozbiegu niż Stoch, do tego mieli od niego lepsze warunki. Na 23. miejscu wylądował Maciej Kot (123 m), a 30. był Piotr Żyła (115 m). Odpadł jedynie Dawid Kubacki. 

Walka o czołowe miejsca była pasjonująca. 130 m skoczył Peter Prevc i na półmetku prowadził ex aequo z Michaelem Hayboeckiem. 2.9 pkt do tej dwójki tracił Noriaki Kasai (128 m), a nieznaczne straty mieli jeszcze Stefan Kraft, Roman Koudelka i Jurij Tepes. Od siódmego miejsca zaczynała się grupa skoczków z notą niewiele wyższą niż wynik Kamila Stocha. 

Druga seria rozpoczęła się fantastycznie dla Piotra Żyły. Uzyskał on 130 m i wobec fatalnych prób kolejnych uczestników konkursu, znacznie awansował. Wyprzedzić Żyłę zdołał dopiero 20. po pierwszej serii Japończyk Daiki Ito (125,5 m). Ostatecznie Piotrek zakończył zawody na przyzwoitym 16. miejscu. Wypada tylko żałować, że jego pierwszy skok był tak słaby. 

W finałowej rundzie zdecodowanie gorzej spisał się Maciej Kot (112,5 m) i spadł na 29. miejsce. Swojego miejsca nie utrzymali też Ziobro (118,5 m) oraz Zniszczoł (116,5 m), którzy sklasyfikowani zostali za Żyłą – na 18. i 19. miejscu.

Drugi skok Kamil Stocha był już dużo lepszy – 127,5 m w niekorzystnych warunkach pozwoliło mu objąć zdecydowane prowadzenie i liczyć na poprawę swojej pozycji. Przepustką do czołowej "dziesiątki" był dla Polaka słabiutki skok Norwega Gangnesa. Pokonać mistrza olimpijskiego nie dali rady także Neumayer, Sjoeen i Fannemel. Zrobił to dopiero szósty na półmetku Słoweniec Tepes.

Stoch sklasyfikowany został ostatecznie na siódmym miejscu, bo czołówka skakała już zdecydowanie za daleko i miała zbyt dużą przewagę. 130,5 m uzyskał Roman Koudelka, co pozwoliło mu poprawić się o dwa miejsca i zająć trzecie miejsce. Z podium wypadli Noriaki Kasai (122,5 m) oraz Hayboeck (127 m). Na drugie miejsce wskoczył Kraft (131 m). Tyle samo metrów co Austriak uzyskał Prevc i okazało się to wystarczyć do zwycięstwa, bo słabiej skoczył wspomniany Hayboeck (4. miejsce).

 


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/