Przeciętne zakończenie mistrzostw świata w wykonaniu Polek, złoto dla Semerenko

Valja Semerenko zdobyła w Kontiolahti mistrzostwo świata w biathlonowym biegu masowym na 12,5 km. Polki tym razem wypadły słabiej i zajęły miejsca poza czołową piętnastką.

Pierwsze strzelanie nie przyniosło większych rozstrzygnięć, ale wyeliminowało z walki kilka zawodniczek, w tym faworyzowaną Finkę Kaisę Makarainen, która zanotowała trzy karne rundy. Bezbłędnie strzelało kilkanaście biathlonistek w tym Weronika Nowakowska-Ziemniak (4. miejsce) i Magdalena Gwizdoń (16. lokata). Na czele znalazła się bardzo szybko jadąca Daria Domraczewa. Trzecia z Polek, Krystyna Guzik miała jedną pomyłkę i spadła na miejsce w trzeciej dziesiątce.

Podczas drugiej strzelnicy dziesięć zawodniczek utrzymało stuprocentową skuteczność. Niestety w gronie tym nie było Weroniki Nowakowskiej, która miała jedno pudło i spadła na jedenastą pozycję (strata 30 s). Przed dwukrotną medalistką była natomiast dobrze strzelająca Magdalena Gwizdoń. Prowadziła niezmiennie Daria Domraczewa z przewagą 7 sekund nad Rosjanką Virolaynen. Swoje miejsce zdołała poprawić Krystyna Guzik, która strąciła pięć krążków i awansowała na 20. lokatę.

Niestety podczas trzeciego strzelania Polki utraciły szanse na miejsca medalowe. Nowakowska pudłowała dwa razy i spadła na 19. miejsce, jedno pudło zepchnęło Magdę Gwizdoń na 14. pozycję, a taki sam wynik Krystyny Guzik dał jej 22. pozycję. Na czele znalazła się Ukrainka Valj Semerenko, wyprzedzająca o 2  sekundy Niemki Preuss i Hildebrand oraz Czeszkę Soukalovą. Ta czwórka miała do tego momentu stuprocentową skuteczność w strzelaniu. Dotychczasowa liderka, Domraczewa spudłowała dwa razy i spadła na ósme miejsce.

Finałowy pojedynek na strzelnicy wygrała Semerenko, która ruszyła na ostatnie okrążenie wyjechała 20 sekund przed Preuss, Hildeband i Soukalovą oraz około pół minuty przed Domraczewą i Oberhofer. Wydawało się zatem, że losy złotego medalu są już rozstrzygnięte, a wymienionym paniom pozostała walka o srebro i brąz. Polki ponownie strzelały przeciętnie – Gwizdoń z jednym pudłem była 16. dwa miejsca niżej jechała bezbłędna na tym strzelaniu Guzik, a Nowakowska z dwoma pudłami wypadła na 24. miejsce.

Niespodziewanie szybko do mety zmierzała Niemka Preuss, która szybko niwelowała stratę do liderki i 700 m przed metą przegrywała z Semerenko tylko o 7 sekund. Ukrainka zdołała jednak obronić przewagę i zdobyła złoto. Preuss pozostało srebro, a brąz przypadł Włoszce Karin Oberhofer, która ograła na ostatnich metrach Domraczewą. Białoruska gwiazda biathlonu zakończyła zatem mistrzostwa świata bez jakiegokolwiek medalu.

Wyniki:

1. Semerenko Va. (0)
2. Preuss + 0:07 (1)
3. Oberhofer + 0:13 (2)
4. Domraczewa + 0:15 (2)
5. Soukalova + 0:26 (1)

17, GUZIK + 1:33,7 (2)
19. GWIZDOŃ + 1:38,2 (2)
23. NOWAKOWSKA-ZIEMNIAK + 2:21 (5)


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/