Przed startem Tour de France a subiektywizm mediów

Już jutro zaczyna się 99 edycja najbardziej znanego na świecie wieloetapowego wyścigu kolarskiego Tour de France zw. Wielką Pętlą (fr. La Grande Boucle). Z różnych względów zrezygnowałem ze szczegółowej analizy listy startowej i szans faworytów, uznając że w pewnym zakresie mógłbym nie być dostatecznie obiektywny ;). Mając wyryte głęboko w pamięci prezentowane podczas Euro 2012 przez naszych komentatorów i fachowców wszelakiej maści różne poglądy, które moim skromnym zdaniem nie powinny być powszechnie ujawniane, ponieważ zarówno własne partykularne interesy, jak i osobiste sympatie oraz antypatie należy zachować dla siebie. Jako kibic oczekuję obiektywnych informacji i fachowego zrelacjonowania wydarzeń, a nie interesują mnie, ani prywatne poglądy różnych osób, ani licznie podawane w środkach masowego przekazu bezpodstawne informacje o tym, co ktoś zrobił bądź powiedział (np. trener do piłkarza wchodzącego na zmianę).

Zacytuję znane stwierdzenie ks. prof. Józefa Tischnera

Góral­ska teoria poz­na­nia mówi, że są trzy praw­dy: Świen­ta prow­da, Tyż prow­da i Gówno prowda.

które idealnie odnosi się do opisywanej sytuacji. „Świenta prowda” to fakty, z którymi nie można dyskutować, bo miały miejsce i nic już tego nie zmieni, „Tyż prowda” to profesjonalna interpretacja wydarzeń z ewentualnymi objaśnieniami, natomiast „Gówno prowda” to prywatne subiektywne opinie różnych ludzi. Każdy ma prawo do własnego zdania, ale to nie znaczy, że należy je narzucać innym. A ponieważ środki masowego przekazu są opiniotwórczym medium, to obiektywność czy też bezstronność należałoby uznać za jeden z ich nadrzędnych celów. Dopuszczalny oczywiście bywa relatywizm, bo czasem trudno o poprawną analizę faktów bez kontekstu, w którym miały miejsce, jednak subiektywne relacjonowanie jest ewidentnym zaprzeczeniem rzetelności.

Dla zainteresowanych podaję kilka praktycznych linków związanych z wyścigiem:
Lista startowa na oficjalnej stronie wyścigu;
Mapa i charakterystyka trasy na oficjalnej stronie wyścigu;
Szczegółowe wyniki z ostatnich 13 edycji na portalu Cycling Quotient ranking;
Strona wyścigu na portalu Cycling News.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Marek J. Śmietański
Bardziej analityk i statystyk niż dziennikarz sportowy, jednak tylko z zamiłowania. Oprócz tego, incydentalnie dziennikarz muzyczny. W życiu zawodowym - pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego. Choć amatorsko uprawiałem jedynie tenis stołowy i koszykówkę, to obecnie moje zainteresowania koncentrują się na wielu przeróżnych dyscyplinach, jednak ze wskazaniem na kolarstwo.
http://smietan.wordpress.com