Przewodnik po mistrzostwach świata w futsalu

Futsalu - MŚ Tajlandia 2012

Od 1 listopada w Tajlandii odbywać się będą 7. mistrzostwa świata w Futsalu. W imprezie weźmą udział 24 drużyn z całego świata. Zapraszamy do lektury krótkiego przewodnika po tej imprezie.

Historia MŚ w Futsalu:

Będzie to już 7. edycja światowego czempionatu w piłce nożnej halowej. Dotychczas gospodarzami imprezy były kolejno Holandia, Hongkong, Hiszpania, Gwatemala, Tajwan oraz Brazylia.

Pierwsza edycja odbyła się w 1989 roku i była zorganizowana na stulecie Holenderskiej Federacji Piłkarskiej. W turnieju wzięło udział 16 drużyn, a pierwszymi mistrzami świata zostali Brazylijczycy, pokonując w finale gospodarzy. Brąz przypadł ekipie USA.

Trzy lata potem najlepsze zespoły halowe na kuli ziemskiej spotkały się w Hongkongu. Najmniejszy członek FIFA zorganizował mistrzostwa w identycznej formule jak w pierwszej, holenderskiej edycji. Tytuł obronili Brazylijczycy, srebro dla USA, a brąz dla rodzącej się potęgi – Hiszpanii. Co ciekawe w turnieju 1992 roku startowała reprezentacja Polski. Biało-Czerwoni zajęli drugie miejsce w grupie A – wygrali z gospodarzami 4:2, z Nigerią 5:4 oraz przegrali z Argentyną 2:3. W drugiej fazie grupowej było już dużo gorzej – po porażkach z Iranem 0:2, Belgią 1:4 i Hiszpanią 3:7 Polacy odpadli z turnieju i zakończyli go na 7. miejscu.

Futsalowy Mundial od tamtego czasu odbywał się co 4 lata, obowiązkowo pod koniec roku. W związku z tym na kolejną edycję przyszło czekać do listopada 1996 roku. W hiszpańskich halach trzeci raz z rzędu mistrzostwo zdobyli Canarinhos, w finale ogrywając gospodarzy 6:4. Na najniższym stopniu podium stanęli Rosjanie. Cały turniej oglądały rzesze widzów. Średnia na mecz wyniosła prawie 3 tysiące osób, a decydujący pojedynek w Barcelonie obserwowało z trybun ponad 15 tysięcy osób.

Ostatnia edycja w XX wieku odbyła się w Gwatemali i była historyczna – po raz pierwszy złamano dominację Brazylijczyków. Canarinhos przegrali w finale z Hiszpanami 2:3. Brązowy medal zdobyli reprezentanci Portugalii. Średnia widzów wyniosła 5,6 tys./mecz.

W 2004 roku turniej wrócił do Azji. Żądni rewanżu Brazylijczycy znów polegli w starciu z Hiszpanami, tym razem jednak miało to miejsce już w pasjonującym półfinale, zakończonym serią rzutów karnych. W finale La Furja Roja uporała się z Włochami, choć w fazie grupowej musiała uznać wyższość tej ekipy. Turniej przeszedł do historii za sprawą kiepskiej widowni (tylko 1,3 tys./mecz) oraz dwóch historycznych wyników. W starciach Włochy – Portugalia i Ukraina – Argentyna, po raz pierwszy w finałach MŚ zanotowano bezbramkowe remisy.

Poprzednia edycja mistrzostw odbyła się w Brazylii i przed własną publicznością Canarinhos po prostu musieli sięgnąć po złoto. Zadanie zostało wykonane, ale okupiono je ogromnym wysiłkiem. Znów w finale czekała Hiszpania i znów trzeba było rzutów karnych do wyłonienia zwycięscy. Skrót można obejrzeć TUTAJ. Brązowy medal zdobyli Włosi. Edycja z 2008 roku była rozegrana w nowej formule – startowało 20 drużyn, toteż grupy w pierwszej fazie liczyły po pięć drużyn. Takie rozwiązanie przyczyniło się do odnotowania kilku kosmicznych wyników. Wyspy Salomona trafiły do grupy z Rosją i Brazylią. W meczach z tymi drużynami straciło kolejno 31 i 21 goli, odpowiadając Rosjanom dwoma golami. Starcie z Brazylią piłkarze z Oceanii przegrali do zera. Pojedynek Rosja – Wyspy Salomona jest najwyższym wynikiem w historii mistrzostw świata w futsalu. Zawodnik Pula ustanowił zaś rekord pod względem bramek w jednym meczu – 9.

Najwięcej goli w historii mistrzostw ma Brazylijczyk Manuel Tobais, który w 31 meczach turniejowych zdobył 43 bramki.

Uczestnicy:

Po raz pierwszy w MŚ w Futsalu wezmą udział 24 drużyny. Wśród nich są Argentyna, Hiszpania i Brazylia, które startowały we wszystkich dotychczasowych edycjach. Sześć zespołów zadebiutuje w imprezie – będą to Kolumbia, Kuwejt, Meksyk, Maroko, Panama i Serbia. Komplet uczestników i podział na grupy TUTAJ.

Format turnieju:

W tym roku zdecydowano się zrezygnować z drugiej fazy grupowej. Z 6 grup awansują po dwie najlepsze drużyny oraz 4 z 3 trzecich miejsc. Potem turniej odbywać się będzie systemem pucharowym – po raz pierwszy w historii rozegrane zostaną 1/8 i 1/4 finału. Pokonani z półfinałów spotkają się w meczu o 3. miejsce.

O kolejność w grupie decydują:

1. Zdobyte punkty
2. Różnica bramek strzelonych i straconych
3. Liczba strzelonych goli

Jeżeli po tych trzech krokach, zachodzi równość między dwoma lub więcej zespołami:

1. Punkty w meczach między zainteresowanymi drużynami
2. Różnica goli w meczach między zainteresowanymi drużynami
3. Liczba strzelonych goli w meczach z zainteresowanymi drużynami
4. Losowanie

O tym, które 4 drużyny z 3 miejsc w grupach awansują do 1/8 finału zdecyduje mała tabelka uwzględniająca kolejno takie kryteria:

W fazie pucharowej po remisie zarządza się dogrywkę (2×5 minut) i jeśli trzeba – rzuty karne. W meczu o 3. miejsce nie będzie dogrywki. W razie remisu sędzia od razu zarządzi rzuty karne.

Zasady:

Mecze futsalu trwają 2 razy po 20 minut. Czas zatrzymywany jest za każdym razem gdy piłka znajduje się poza grą i rusza ponownie po wznowieniu akcji. Trenerzy każdej z drużyn mają prawo do jednej przerwy na żądanie w każdej połowie meczu. W ewentualnej dogrywce nie przysługuje im takie prawo. Dogrywka trwa 2 x 5 minut.

Boisko do futsalu, w rozgrywkach międzynarodowych może mieć od 38 do 42 metrów długości oraz od 20 do 25 metrów szerokości. Przebywa na nim jednocześnie po 5 graczy z każdego zespołu (w tym bramkarze), a zmiany są nielimitowane i odbywają się w trakcie gry.

Bardzo istotną zasadą jest tzw. kumulacja fauli. Jeżeli drużyna popełni sześć fauli, po których wykonywała rzut wolny lub karny, to dostaje do wykonania tzw. przedłużony rzut karny, z linii położonej 4 metry dalej od bramki niż przy normalnym rzucie karnym lub z miejsca faulu, gdy przewinienie zostało popełnione między linią pola karnego, a linią przedłużonego rzutu karnego.

Areny:

Turniej w Tajlandii gościć będą dwa miasta – Bangkok oraz Nakhon Ratchasima. Mecze w stolicy rozegrane zostaną w 3 halach:

Hua Mark Indoor Stadium,  6 000 miejsc:

– 3 mecze 1/8 finału
– 2 mecze 1/4 finału

Nimibuth Stadium, 5 000 miejsc:

– mecze grupowe – 3 mecze 1/8 finału

Bangkog Futsal Arena, 12 000 miejsc:

Z powodu opóźnień w budowie ostateczna inspekcja i dopuszczenie hali odbędzie się 5 listopada. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem w hali odbędą się 2 ćwierćfinały, półfinały i mecze o medale.

Nakhon Ratchasima to miasto oddalone o 260 km od Bangkoku. Będzie gospodarzem 6 meczów grupowych oraz 2 spotkań 1/8 finału.