PŚ: Ograliśmy Japonię, o Puchar powalczymy z Włochami

Polska pokonała Japonię 3:1 i utrzymała prowadzenie w tabeli Pucharu Świata siatkarzy 2015.

Pierwszy set to kolejna odsłona czegoś, co niektórzy zdążyli już ochrzcić mianem „polskiego, wolno rozkręcającego się diesla”. Biało-czerwoni mieli w tym czasie sporo problemów z przyjęciem mocnej zagrywki Japonii i właściwie od samego początku musieli odrabiać straty. Sztuka ta udała się połowicznie. Tuż przed końcem rozgrywki wyszliśmy na prowadzenie 23:22, ale nie utrzymaliśmy go do końca przegrywając 24:26.

Sukces w drugiej odsłonie rodził się w wielkich bólach – w pewnym momencie Japonia, imponująca kapitalnymi obronami i kontrami prowadziła już czterema „oczkami”. Polacy podnieśli się jednak i z mozołem odrobili stratę. Doprowadziło to do gry na przewagi, gdzie inicjatywa była tym razem po naszej stronie i wszystko skończyło się szczęśliwie wynikiem 27:25.

Trzeci set był przełomowy w tym spotkaniu. Japończycy nie serwowali już tak skutecznie i popełniali dużo więcej błędów. Dzięki temu prowadziliśmy już 14:10. Waleczni potomkowie samurajów nie złożyli jednak broni i doprowadzili do remisu. Końcówka należała do Polski i set skończył się wynikiem 25:21.

Dopiero czwarta odsłona była nieco spokojniejsza dla polskich kibiców. Biało-czerwoni prowadzili od początku do końca i mimo kilku momentów dekoncentracji, pewnie wygrali 25:19.

Dzięki wygranej Polska utrzymała prowadzenie w tabeli PŚ, ale jeszcze nie jest pewna ani udziału w IO Rio 2016, ani triumfu w całej imprezie. Wszystko rozstrzygnie się jutrzejszym meczem z Włochami (3:30 naszego czasu). Pomóc mogą nam także Rosjanie, jeśli pokonają dziś Stany Zjednoczone (10:10). Takie rozstrzygniecie oznaczałoby, że już dziś możemy świętować awans na Igrzyska, a triumf w PŚ dadzą nam dwa wygrane sety w starciu z Italią. Jeśli triumfują Amerykanie, dla prawdopodobnie trzeba będzie pokonać Włochów.