Pojawia się wielka szansa na podium…

Polskie biathlonistki mają pecha – zaczęły wspinać się na szczyt w sporcie, który jest w cieniu skoków i biegów. Dziś, bez błysku fleszy i kamer ogólnopolskiej telewizji, mają szanse na pierwsze od wielu lat podium w Pucharze Świata. W Hochfilzen o 15:00 bieg pościgowy kobiet na 1o km, z udziałem pięciu naszych reprezentantek.

Bieg pościgowy jest konkurencją wyjątkową, niewiele jest takich wyścigów, w których już na starcie masz do odrobienia jakieś straty. Rzadko spotykamy zawody, w których twoja pozycja tak bardzo zależy od tego jak spisałeś się dzień wcześniej. Oczywiście są cykle, takie jak te w Pucharze Świata w biegach, ale one są punktowane jako całość, tutaj sprint i bieg pościgowy to odrębne zawody. Chociaż połączone zaliczaniem różnic czasowych.

Piątkowy bieg na 7,5 km w Hochchfilzen zakończył się dla Polek świetnie – Krystyna Pałka zajęła piąte, a Magdalena Gwizdoń szóste miejsce. Na trasę wybiegną około pół minuty za Białorusinką Darią Domraczewą. Na takim dystansie i przy czterech strzelaniach, jest to różnica doprawdy minimalna.

Krystyna Pałka przyznaje bez ogródek, że bardzo lubi rywalizację bark w bark, gdy wszystkie zawodniczki ścigają się o to, która pierwsza dojedzie do mety. Potwierdzają to wynik sprzed tygodnia, kiedy najgorzej poszło jej w swego rodzaju „czasówce”, czyli sprincie (16. miejsce). Na dochodzenie zdołała poprawić się o pięć lokat. Chyba wszystkim marzy się powtórzenie takiego „skoku” dziś.

Siłą Pałki jest spokój na strzelnicy – choć swoje próby wykonuje trochę wolniej, to jest zabójczo skuteczna. Z siedemdziesięciu wystrzelonych przez nią w tym sezonie pocisków, zaledwie trzy nie trafiły do celu. W pozycji leżącej jeszcze nie spudłowała, w „stójce” ma trzy błędy na koncie. Utrzymanie takich statystyk połączone z odpowiednio posmarowanymi nartami i dobrą dyspozycją biegową, wprost gwarantuje jej regularne miejsca w pierwszej dziesiątce.

Magdalena Gwizdoń ma trochę inne problemy – przed sezonem mocno popracowała nad prędkością. Niestety, wciąż dość często pudłuje na strzelnicy. Oczywiście nie zawsze musi to mieć aż tak negatywny wpływ na rezultaty. No i zawsze jest nadzieja, że uda jej się w końcu być bezbłędną, a wtedy…

Pozostałe Polki także wypadły w piątek nieźle. Nawet sklasyfikowana na 55. miejscu Agnieszka Cyl może włączyć się do walki o punkty Pucharu Świata.

Oczywiście nie tylko Biało-Czerwone mają apetyt na dobre miejsca. 55 sekund, czyli około dwie karne rundy dzielą trzynastą Niemkę Horchler od liderki Domraczewej. Licząc na dobre występy naszych reprezentantek musimy pamiętać, że są one w grupie przynajmniej kilkunastu osób, mogących stanąć na podium. Biathlon to specyficzny sport – tutaj czołówka jest tak szeroka, że czasami dwie, trzy sekundy decydują o kilku miejscach w klasyfikacji. I chyba też dzięki temu jest tak emocjonujący. Początek biegu na dochodzenie o 15:00, transmisja w Eurosporcie.

Lista startowa biegu pościgowego kobiet w Hochfilzen:

  1. Daria Domraczewa
  2. Kaisa Maaakarainen + 0:04
  3. Tora Berger + 0:13
  4. Synnoeve Solemdal + 0:16
  5. Krystyna Pałka + 0:29
  6. Magdalena Gwizdoń + 0:34
  7. Teja Gregorin + 0:40
  8. Nadieżda Skardino + 0:40
  9. Miriam Goesner + 0:44
  10. Marie Dorin Habert +0:49

—-

19. Weronika Nowakowska-Ziemniak + 1:07
23. Paulina Bobak + 1:16
55. Agnieszka Cyl + 2:12

***

O 12:45 w biegu pościgowy sprawdzą się panowie. W sprincie zwyciężał Niemiec Birnbacher, finiszował zaledwie 0,4 sekundy przed Francuzem Martinem Forucade.

Kolejność na starcie:

Birnbacher
Fourcade + 0:00
Fak + 0:14
Pinter + 0:24
Ustiugow + 0:26

Polacy nie zakwalifikowali się do biegu pościgowego.

***

Klasyfikacja generalna i terminarz PŚ w biathlonie >>

***

Informacje o sportowych transmisjach na Tele-Sport.pl


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/