Bieg masowy kobiet w Pokljuce – zapowiedź

W niedzielę w słoweńskiej Pokljuce odbędą się pierwsze w tym sezonie biegi masowe. Po 30 najlepszych pań i panów będzie ścigać się na trasie z czterema strzelaniami. W konkurencji kobiecej wystartują 4 Polki.

Bieg masowy można nazwać elitarnym – dostęp do niego ma tylko 30 najwyżej klasyfikowanych osób w punktacji generalnej Pucharu Świata. Dzięki doskonałemu początkowi sezonu aż 4 Polki pobiegną w niedzielnej rywalizacji. Jest to pierwszy tego typu przypadek w historii tej najmłodszej biathlonowej konkurencji.

Zasady biegu są proste i wpływają na jego niesamowitą widowiskowość. Na 12,5 km trasie (u kobiet) usytuowane są cztery strzelania, zawodniczki startują razem i w bezpośredniej walce rozstrzygają między sobą losy rywalizacji. Za każdy niecelny strzał do pokonania jest karna runda.

Będzie to pierwszy w sezonie bieg ze startu wspólnego. W poprzedniej edycji, małą kryształową kulę zdobyła za tę konkurencję Białorusinka Domraczewa. Za nią finiszowała Tora Berger. W tym roku obie nadają ton pucharowej rywalizacji, choć wizyty w Pokljuce na razie nie zaliczną do udanych. Białorusinka była „niedysponowana” i nie wystartowała w sprincie (co za tym idzie nie mogła wystąpić w biegu na dochodzenie). Dziś ma pojawić się na trasie. Z kolei Berger zanotowała kiepski wynik na 7,5 km i w pościgowym zdołała awansować na 9. miejsce, co w jej przypadku jest rezultatem bardzo przeciętnym.

Kto wie czy po kolejny triumf nie sięgnie Miriam Goessner. Niemka przeżywa chyba najlepszy weekend w karierze i do drugiego miejsca w sprincie dołożyła wygraną na dochodzenie. Uczyniła to w kapitalnym stylu, pokonując Czeszkę Soukalovą mimo przebiegnięcia 5 karnych rund (około 700 m więcej niż bezbłędna na strzelnicy rywalka).

Polki po sukcesach w Hochfilzen i Oestersund nieco spuściły z tonu. Mimo tego, Magdalena Gwizdoń i Krystyna Pałka w dalszym ciągu  zaliczają się do szerokiej czołówki Pucharu Świata. Nieco odstaje od nich Weronika Nowakowska-Ziemniak, w górę pnie się natomiast Agnieszka Cyl, która opuściła starty w pierwszym tygodniu. W niedzielę o 15:00 wszystkie dostaną szansę poprawienia swojego dorobku punktowego oraz skoku w klasyfikacji generalnej.

***

O 13:00 w Pokljuce wystartują panowie. W rywalizacji na 15 km nie wystąpi żaden Polak.

***

Klasyfikacja i terminarz PŚ w biathlonie >>

***

Informacje o sportowych transmisjach na Tele-Sport.pl


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/