Biathlon: czy polska sztafeta zadziwi świat?

W niedzielę o 14:30 w Hochfilzen zostanie rozegrany bieg sztafetowy kobiet zaliczany do Pucharu Świata w biathlonie. Znajdujące się w dobrej formie Polki mają szansę zostać rewelacją zawodów. Zapraszamy na zapowiedź.

Nadzieje Biało-Czerwonych były duże od początku sezonu, a na dobre zostały rozpalone świetnym startem w piątkowym sprincie. Portal biathlon.pl podliczył czasy czterech najlepszych zawodniczek z danego kraju i okazało się, że Polska zwyciężyła o 50 sekund przed drugą ekipą. Nieco gorzej Polki spisały się w sobotnim biegu na dochodzenie – Gwizdoń i Pałka wypadły z pierwszej dziesiątki, a Bobak i Nowakowska nie dokonały żadnego znaczącego awansu. Przed niedzielną sztafetą zaskakiwać może skład jaki desygnowali na ten bieg nasi trenerzy. Oprócz trzech najwyżej klasyfikowanych (Pałka, Gwizdoń, Nowakowska-Ziemniak) pobiegnie Monika Hojnisz, która w konkurencjach indywidualnych w Hochfilzen nie startowała. Kolejnosć: na pierwszej zmianie Pałka, na drugiej Nowakowka-Ziemniak, na trzeciej Hojnisz, a finiszować będzie najbardziej doświadczona Gwizdoń.

Siłą naszej drużyn, w porównaniu do innych jest wyrównany skład. Gdyby trenerzy zdecydowali się wstawić Paulinę Bobak zamiast  Moniki Hojnisz, to każda z polskich uczestniczek biegu rozstawnego miałaby na koncie punkty w Pucharze Świata. Tak czy inaczej – aż 3 nasze reprezentantki są obecnie w czołowej dwudziestce PŚ. Na luksus wystawienia tak mocnej ekipy mogą sobie pozwolić w tej chwil tylko Rosjanie. Nie zrobią tego jednak, gdyż miejsce 19. w rankingu Jurlowej zajmie odkrycie tego tygodnia – Ekaterina Szumiłowa (obecnie 29.)

Norweżki mają dwie silne biathlonistki – Berger i Solemdal oraz dwie przeciętne: Fenne i Horn. Podobna sytuacja jest u Niemek. Po odejściu Magdaleny Neuner, zespół stracił trochę na jakości – oprócz regularnej i mocnej Henkel pobiegnie silna Goessner oraz nieprzewidywalne Horchler i Bachmann. Groźne powinny być Francuzki, których dotychczasowym startom nie towarzyszyły jakieś fajerwerki. Zawodniczki takie jak Dorin Habert, Brunet i Bescond są jednak gwarancją solidności. Niewiadomą jest tylko postawa Sophie Boilley, która pobiegnie na trzeciej zmianie.

W biegu wystartują 22 reprezentacje, ale to wymieniona piątka powinna rozdzielić między sobą miejsca na podium. Dołączyć do nich mogą ewentualnie jeszcze Ukraina, Białoruś, może Czeszki lub Słowaczki, obiektywnie jednak trzeba stwierdzić, że nie są to tak wyrównane drużyny jak te wspomniane wyżej.

Ze sztafetami rozgrywanymi na stadionie w Hochfilzen wiążą się najmilsze wspomnienia reprezentantek Polski. Dwukrotnie właśnie w tej austriackiej miejscowości zajmowały one najwyższe w historii swoich startów miejsca. W sezonie 2008/09 dojechały na metę jako czwarte, ale kilka miesięcy potem, po dyskwalifikacji dwóch Rosjanek, wynik zweryfikowano i przesunięto Biało-Czerwone na trzecią lokatę. Natomiast rok temu udało się finiszować na czwartym miejscu.

Początek biegu o 14:30. Transmisja w Eurosporcie.

***

Terminarz i klasyfikacje PŚ w biathlonie >>

***

Informacje o sportowych transmisjach na Tele-Sport.pl


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/