Może być tylko lepiej…

Po kiepskim występie w inauguracyjnych zawodach w Szwecji, Justyna Kowalczyk przeniosła się wraz z całą stawką Pucharu Świata do Finlandii, gdzie w Kuusamo od dziś do niedzieli będzie rywalizować w mini-cyklu Nordic Opening. Złożą się na niego trzy konkurencje – dzisiejszy sprint klasykiem, jutrzejszy bieg na 5 km (technika dowolna) oraz niedzielny pościgowy na 10 km (również klasykiem). 

Zawody nazywane także Ruka Triple to szansa na zdobycie nawet 350 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Za każdy z trzech etapów do wygrania jest 50 punktów, dodatkowo zwyciężczyni całego cyklu wzbogaci się dodatkowo o 200 pkt.

W piątek obejrzymy rywalizacje w sprincie, jednym z nielicznych które na prawdę lubi Justyna Kowalczyk. Wszystko przez trasę – w Kuusamo jest na niej m.in. dość mocny podbieg, na którym polska biegaczka radzi sobie doskonale. Inną sprawą jest pech, jaki gnębił Justynę właśnie w tej części Nordic Opening w ostatnich sezonach. Dwie poprzednie konkurencje sprinterskie w Kuusamo Polka kończyła przedwcześnie – raz przez dyskwalifikację w półfinale, raz po prostym błędzie w wyścigu ćwierćfinałowym.

Po zajęciu 27. miejsca w poprzednią sobotę, lepszy wynik wydaje się być formalnością. Polka nie jest jednak jeszcze w optymalnej formie i jak przyznaje trener Wieretielny – na podium jest jeszcze za wcześnie.

Trasa sprintu liczy 1,4 km, pokaże się na niej większość czołowych narciarek świata. W zawodach nie wystartują jedynie przebywające choroby – Maiken Caspersen Falla (Norwegia) oraz Szwedki Charlotte Kalla i Ida Ingemarsdotter.

Jedna z głównych faworytek – Marit Bjoergen na konferencji prasowej zwróciła uwagę na warunki atmosferyczne panujące w Kuusamo. Położona w okolicach koła podbiegunowego miejscowość słynie z mroźnej i wietrznej pogody. W ten weekend temperatura może spaść do około -15 st. C.

Pierwszym zadaniem, tylko z pozoru łatwym, będą kwalifikacje. Zostaną one rozegrane o 10:30 i tylko 30 zawodniczek dostąpi zaszczytu uczestnictwa w zawodach głównych rozpoczynających się o 12:30. TVP 2 i Eurosport pokażą tylko rywalizację główną, o wynikach kwalifikacji trzeba będzie dowiadywać się z sieci – najlepiej z naszego Facebooka. Bezpośrednio po zakończeniu biegów finałowych opublikujemy natomiast obszerne podsumowanie zawodów. Na bieżąco aktualizujemy także klasyfikację generalną Pucharu Świata, wraz z kalendarzem znajdziecie ją TUTAJ.

AKTUALIZACJA:

W kwalifikacjach Justyna Kowalczyk pobiegła świetnie i awansowała do trzydziestki z najlepszym czasem. Marit Bjoergen była 4 (2.45 sek straty). Pozostałe Polki – Sylwia Jaśkowiec, Paulina Maciuszek i Kornelia Kubińska odpadły z rywalizacji, zajmując dalekie miejsca i notując, zawstydzające na tak krótkim dystansie, straty ponad 20 sekund do zwyciężczyni. W ćwierćfinale rywalkami Justyny Kowalczyk będą: Heidi Weng (Norwegia), Alena Prohazkowa (Rosja), Ingvild Oestberg (Norwegia), Astrid Jacobsen (Norwegia) i Julia Ivanova (Rosja).

Informacje o transmisjach pozostałych zawodów Ruka Triple oraz wielu innych relacjach telewizyjnych znajdziecie na stronie Tele-Sport.pl.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/