PŚ w Lillehammer: triumf Kowalczyk na 10 km!

Justyna Kowalczyk wygrała bieg indywidualny na 10 km techniką klasyczną podczas zawodów PŚ w Lillehammer. Drugie miejsce zajęła Charlotte Kalla. 

Już pierwszy pomiar czasu – usytuowany na 800 metrze pokazał, kto będzie walczył o triumf w tym biegu. Justyna Kowalczyk biegnąca z 61. numerem wyprzedzała mające wyższe numery Theresę Johaug (o jedną sekundę) oraz Marit Bjoergen (o ponad 3 sekundy).

Po 2.1 km drugie miejsce straciła Johaug, która była za Justyną już o ponad 11 sekund. Wyprzedziła ją także Charlotte Kalla (+ 6 s w stosunku do Polki). Niespodziewanie o sekundę słabiej od swojej rodaczki biegła Marit Bjoergen, która w tym momencie rywalizacji zajmowała dopiero czwarte miejsce.

Kolejny punkt pomiarowy usytuowano na półmetku dystansu. Nadspodziewanie dobrze biegła Kalla, która do tej pory nie uchodziła za specjalistkę od biegania klasykiem. Po 5 km przegrywała jednak z Justyną Kowalczyk o zaledwie 2,3 s. Zmiana zaszła na pozycjach 3. i 4. Do 14 sekund wzrosła strata Johaug, o sekundę zbliżyła się do Polki natomiast Bjoergen i to ona zajmowała najniższe miejsce na wirtualnym podium.

Bardzo dobre wieści dla polskich fanów przyniósł pomiar na 5,8 km. Do prawie 5 sekund urosła tam różnica między liderką a goniącą Szwedką. Co ważne – słabły Norweżki. Bjoergen traciła już 18,5 sekundy, a Johaug ponad 22.

Tendencje te utrzymały się na kolejnym punkcie kontrolnym – 7.1 km. Był to ostatni pomiar przed metą. Kowalczyk wygrywała tam o 8,4 s przed Kallą. Norweżki ustępowały już o ok. 30 sekund, przy czym do 2 sekund zmalała różnica między Bjoergen i Johaug, co zapowiadało ciekawy pojedynek o trzecie miejsce.

W momencie wbiegnięcia na metę Kowalczyk miała ponad 1 minutę przewagi nad drugą w tamtym momencie Heidi Weng. Kalla ostatecznie ustąpiła Justynie o ponad 12 sekund. Trzecie miejsce przypadło Marit Bjoergen, (+ 0:25,8), czwarta była Johaug.

Wygrana dała Kowalczyk awans na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Prowadzi Marit Bjoergen.

Wyniki:

  1. Kowalczyk
  2. Kalla + 0:12,4
  3. Bjoergen + 0:25,8
  4. Johaug  + 0:39.0
  5. Czekaljewa + 1:03.1

Lillehammer – wyniki biegu kobiet na 10 km tech, klas. (PDF) >>

***

Klasyfikacja PŚ w biegach 2013/14 >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/