Wspaniałe skoki, Kamil Stoch triumfuje w Willingen!

Kamil Stoch wygrał konkurs skoków narciarskich w Willingen. Polak triumfował trzeci raz w sezonie i zbliżył się do lidera PŚ Petera Prevca na 27 punktów.

Po pierwszej serii wygrywał Słoweniec, ale nie był to ani Peter Prevc, ani Jernej Damjan, którzy brylowali w Sapporo. Po wspaniałym skoku prowadził Jurij Tepes, który wyrównał rekord skoczni w Willingen – 152 m. Drugi, z trzypunktową stratą był Kamil Stoch (139,5 m). Polak skakał z niższej belki i zdecydowanie słabszym wietrze pod narty, stąd mimo wielkiej straty w odległości, miał duże szanse na wygraną. Trzeci był Noriaki Kasai – Japończyk za skok na 142,5 m uzyskał notę 0,6 niższą niż Stoch.

Zawiódł lider Pucharu Świata Peter Prevc. 138 m dało mu odległe 14. miejsce. Kiepsko wypadli też pozostali biało-czerwoni. 12. lokatę zajmował Maciej Kot – 143 m. Na początku trzeciej dziesiątki sklasyfikowano Żyłę (21. miejsce 135,5 m) i Ziobrę (137,5 – 22.). Nie awansowali natomiast Dawid Kubacki (34.) i Stefan Hula (38.). Taki sam los spotkał też m.in. Simona Ammanna.

Drugą serię otworzyła seria niezłych skoków ponad 140 m. O sto centymetrów granicę tę przekroczył m.in. Jan Ziobro. Przełożyło się to na 20. pozycję. O jedno miejsce za nim uplasował się Piotr Żyła (137 m). Swoją próbę zepsuł natomiast Maciej Kot, który mimo korzystnych podmuchów wiatru lądował na 134 m i nieznacznie – 0,4 pkt pokonał swojego kolegę z drużyny Ziobrę.

Prawdziwą petardę odpalił 16. na półmetku Robert Kranjec. 150 m pozwoliło mu na znaczny awans. Na prowadzeniu zmienił go dopiero plasujący się na siódmym miejscu Damjan – 150,5 m. Straty tych dwóch skoczków były jednak zbyt duże by myśleć o wygranej. Kranjec był piąty, a Damjan zajął najniższy stopień podium.

147,5 metra uzyskał Severin Freund – wystarczyło mu to na pokonanie Słoweńców oraz trzeciego po I serii Noriakiego Kasai (140 m). Niemiec mógł zwyciężyć w całym konkursie, ale ostatecznie o 1 pkt ustąpił Stochowi. Polak w świetnym stylu skoczył 145,5 m i objął prowadzenie. Liderujący Tepes nie wytrzymał presji, skoczył 15 metrów bliżej niż w pierwszej próbie i zajął szóste miejsce.

To trzecia wygrana Kamila Stocha w tym sezonie PŚ. Polak jest najlepszy pod tym względem w całej stawce. W klasyfikacji generalnej ustępuje jednak Peterovi Prevcowi, ale jego strata wynosi już tylko 27 pkt. W niedzielę drugi konkurs w Willingen – ostatni sprawdzian przed Igrzyskami w Soczi.

Oficjalne wyniki (PDF) >>

***

Klasyfikacja PŚ 2013/14 >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/