PŚ w Lahti: Austriacy pewnie wygrali konkurs drużynowy, Polacy na siódmym miejscu

Austria pewnie wygrała konkurs drużynowy podczas zawodów PŚ w skokach narciarskich w Fińskim Lahti. Polacy zajęli odległe siódme miejsce.

Po piątkowych niepowodzeniach Polaków w kwalifikacjach konkursu indywidualnego, przed drużynówką należało mieć spore obawy co do dyspozycji naszej drużyny. Potwierdziły się one już w drugiej kolejce, kiedy Maciej Kot uzyskał zaledwie 111 m. Wcześniej 119 m uzyskał Dawid Kubacki. Po jego próbie biało-czerwoni byli na szóstym miejscu, po fatalnej próbie Kota spadli na siódme i tracili już kilkadziesiąt punktów do idących „łeb w łeb” ekip Norwegii i Austrii. Naszego miejsca nie zmieniło 118,5 m Jana Ziobry. Co ciekawe Polacy mieli na tym etapie rywalizacji bardzo zbliżoną notę do mistrzów olimpijskich Niemców. W ich barwach zaledwie 112 m skoczył w pierwszej grupie Andreas Wank.

Pierwszą serię ostatecznie wygrali Austriacy, którzy wyprzedzali Norwegię o ok. 8 pkt. Trzecie miejsce, ze stratą 5,5 pkt do wiceliderów zajmowali zaś Słoweńcy. Nadspodziewanie dobrze spisywali się Finowie. Gospodarze konkursu na półmetku plasowali się na czwartej lokacie z ok. 9 pkt straty do miejsca na podium. Polacy (w czwartej kolejce 127 m uzyskał Kamil Stoch) zajmowali siódmą pozycję z nieznaczną stratą Czechów i nieco większa do piątych w rankingu Niemców.

Drugą serię od 113,5 m rozpoczął Dawid Kubacki. Spowodowało to, że strata do wyprzedzających nas zespołów jeszcze wzrosła. Nastąpiła też zmiana na czele – Austriacy za sprawą słabszej próby Dietharta spadli za Norwegów. Taki układ trwał tylko przez kilka minut – po drugiej kolejce na prowadzenie wróciła Austria, a na drugie wyszli Słoweńcy (strata 11 pkt). Norwegia po kiepskim występie Stjernena spadła na trzecią lokatę i nieznacznie już tylko wyprzedzała drużynę Niemiec. Wśród Polaków zrehabilitował się Maciej Kot – 130,5 m sprawiło mu sporo radości, ale nie dało wielkiej ilości punktów – Maćkowi odjęto bowiem aż 18 pkt za wiatr pod narty.

Niestety w siódmej kolejce tylko 110,5 m skoczył Ziobro. Mimo tego Polacy utrzymali siódme miejsce, wyprzedzając Japonię tylko o 1,6 pkt. W czołówce bez zmian – Austria była przed Słowenią o 11,9 pkt. Dzięki świetnemu skokowi Wellingera (128,5 m) Niemcy tracili do trzeciej Norwegii już tylko 2,1 pkt.

W finałowej grupie Kamil Stoch zaliczył 123,5 m, pozwoliło to spokojnie pokonać Japonię i utrzymać siódmą lokatę. Piękną walkę o piąte miejsce stoczyli Finowie i Czesi. Przed skokami Koivuranty i Jandy gospodarze przegrywali o 0,1 pkt. Koivuranta poszybował na 131 m czyli o 8 metrów dalej niż Janda. Mimo 130 m Andersa Bardala wydawało się, że Norwegowie nie obronili trzeciego miejsca. 127,5 m Severina Freunda wystarczyło by Niemcy wyprzedzili Skandynawów o 0,5 pkt. Chwilę potem swoją próbę kompletnie zepsuł jednak Peter Prevc (118,5 m) i Słowenia spadła na czwartą lokatę. Konkurs pewnie wygrali Austriacy, a ich sukces przypieczętował 121-metrowym skokiem Gregor Schlierezauer.

Wyniki:

1. Austria 973,5 pkt
2. Niemcy 960,8 pkt
3. Norwegia 960,3 pkt
4. Słowenia 951,6 pkt
5. Finlandia 938,8 pkt
6. Czechy 925,5 pkt
7. POLSKA 886,7 pkt
8. Japonia 873,5 pkt


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/