PŚ w skokach: Freund wygrywa w Kuusamo

Niemiec Severin Freund wygrał w Kuusamo konkurs skoków narciarskich zaliczany do Pucharu Świata. Polacy wypadli słabo. 

Zawody toczyły się w dość zmiennych i loteryjnych warunkach wietrznych, a skakanie utrudniał dodatkowo padający śnieg. Pierwsza seria przyniosła kilka sensacyjnych rozstrzygnięć. Do największych należały fatalne skoki lidera PŚ – Thomasa Morgensterna i obrońcy trofeum Andersa Bardala. Pierwszy z nich nie zdołał się zakwalifikować nawet do drugiej serii, drugi plasował się w trzeciej dziesiątce. Los Morgensterna podzielili także dwaj pozostali Norwegowie z czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej – Anders Fannemel i jego iminnik Jacobsen. Wiatr nie oszczędził też Słoweńca Petera Prevca, który uchodził za jednego z faworytów, a awansował dalej z trzydziestym wynikiem.

Po pierwszej serii prowadził Słoweniec Jaka Hvala, który dobrą dyspozycję sygnalizował od kilku dni. Jego skok na 141 metrów był ozdobą tej części zawodów. Drugi był, ze stratą 8,1 punktu Niemiec Severin Freund, a trzeci Gregor Schlierenzauer (strata 9,2 pkt). W pierwszej piątce plasowali się także Dimitrij Wassiliew oraz Andreas Wellinger.

Polacy tradycyjnie przeciętnie, niektórzy nawet słabo. Piotr Żyła i Krzysztof Miętus znaleźli się niemal na dnie klasyfikacji, Maciej Kot był 32., a jedynym który zakwalifikował się do finału był Dawid Kubacki. Skacząc w dobrych warunkach uzyskał on 127,5 metra i plasował się na 22. lokacie.

Od mocnego uderzenia decydującą rozgrywkę rozpoczął Prevc, jakby udowadniając że niepowodzenie w pierwszej próbie było tylko przypadkiem. Słoweniec uzyskał 135,5 metra. Dzięki temu rezultatowi awansował o kilka ładnych pozycji. Wyprzedzić zdołał go dopiero jadący jako dziewiąty w kolejności Bardal. Norweg powtórzył odległość dotychczasowego lidera.

116 metrów uzyskał Kubacki, co przełożyło się na 22 miejsce w końcowej klasyfikacji.

Skoki czołówki nie były tak porywające jak w pierwszej serii, większość zawodników wytrzymała presję i osiągnęła dobre odległości. Wassiljew wskoczył na podium próbą na 132 m, Simon Ammann był trzeci, bo skorzystał na słabszych wynikach Schlierenzauera i Wellingera. Kompletnie zawiódł jedynie Hvala, który po lądowaniu na 97 metrze skończył zawody na 24. miejscu.

***

Puchar Świata – klasyfikacja i terminarz >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/