PŚ w Soczi: Powiało optymizmem, 4 Polaków w konkursie

Na olimpijskiej skoczni w Soczi rozegrano kwalifikacje do konkursu skoków narciarskich zaliczanego do Pucharu Świata. W sobotnich zawodach weźmie udział czterech Polaków.

Po konkursach w Kuusamo liderem PŚ jest Niemiec Severin Frenund, który zwyciężał już dwukrotnie w tym sezonie. Za jego plecami plasują się Austriacy Gregor Schleirenzauer i Thomas Morgenstern. W dzisiejszych skokach treningowych najlepiej z nich spisywał się Morgenstern, który bardzo ładną próbę oddał przede wszystkim podczas kwalifikacji. Osiągnął najdalszą odległość spośród czołowej dziesiątki.

Przez kwalifikacje przebrnęli pomyślnie wszyscy startujący Polacy. Bartłomiej Kłusek i Krzysztof Miętus skakali poprawnie, ale bez błysku. Z lepszej strony pokazali się Maciej Kot i Dawid Kubacki. Oni po swoich stumetrowych skokach wychodzili na prowadzenie w kwalifikacjach. Ostatecznie uplasowali się na granicy pierwszej i drugiej dziesiątki.

Odległości i miejsca zajmowanie przez Polaków:

  • Bartłomiek Kłusek – 95,5 m – 38. miejsce
  • Krzysztof Miętus – 96  m – 24. miejsce
  • Maciej Kot – 100 m – 12. miejsce
  • Dawid Kubacki 101,5 m – 10. miejsce

Dobrą dyspozycję zasygnalizował w piątek Czech Lukas Hlava. Dobrze spisywał się już w treningach, ale prawdziwą bombę odpalił w kwalifikacjach, kiedy poszybował na 108 metrów, bijąc tym samym rekord normalnej skoczni w Soczi. Hlava zwyciężył w eliminacjach, wyprzedzając Japończyka Shimizu i Austriaka Koflera.

Czołówka:

  1. Lukas Hlava (CZE) – 108 m – 130.2 pkt
  2. Reruhi Shimizu (JPN) – 102,5 m – 129.5 pkt
  3. Andreas Kofler (AUT) – 1o1 m – 127 pkt
  4. Richard Freitag (GER) – 98,5 m – 126.4 pkt
  5. Tom Hilde (NOR) – 102,5 m – 126.1 pkt
Po piątkowych skokach ciężko wskazać jednoznacznego faworyta głównych zawodów. Żaden z zawodników nie zdominował treningów tak jak przed tygodniem Słoweniec Jaka Hvala. Ogólnie postawa jego i jego rodaków była dziś największym rozczarowaniem. Jernej Damjan i Robert Kranjec odpadli z dalszej rywalizacji, a Hvala, Peter Prevc i Jurij Tepes, którzy błyszczeli w Kuusamo, teraz spisywali się przeciętnie. Zawiedziony może być także Austriak Manuel Fettner, który osiągnął 98 metrów, ale nie ustał tego skoku i zajął ostatnie miejsce w kwalifikacjiach.
Sobotni konkurs rozpocznie się o godzinie 16:00 czasu środkowoeuropejskiego. Jedyną stacją, która przeprowadzi transmisję będzie Eurosport. Więcej informacji o sportowych transmisjach na stronie Tele-Sport.plBędzie to pierwszy w historii konkurs PŚ na olimpijskiej skoczni w Soczi. Punkt K usytuowano na 95. metrze, a rozmiar obiektu wynosi 106 m.

Polacy wystartują z następującymi numerami startowymi: 11 – Kłusek, 16 – Miętus, 18 – Kot, 21 – Kubacki.

***

Terminarz i klasyfikacje PŚ w skokach >>


 MUNDIAL ROSJA 2018 >>

TERMINARZ | DRABINKA | SKŁADY | GRUPY I WYNIKI

Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/