PŚ w skokach: wraca Stoch, przed konkursem w Engelbergu

W sobotę na skoczni w szwajcarskim Engelbergu odbędzie się szósty w sezonie konkurs Pucharu Świata. Weźmie w nim udział sześciu reprezentantów Polski, kwalifikacje wygrał Słoweniec Peter Prevc.

Po fatalnym początku sezonu Kamil  Stoch odpuścił zeszłotygodniowe starty na rzecz spokojnych treningów w austriackim Ramsau. O tym jakie przyniosły efekty będzie można przekonać się w sobotę i w niedzielę oglądając konkursy w Engelbergu. Czy Stoch wróci do wysokiej formy? To pytanie zadaje sobie pewnie większość fanów skoków w Polsce. Po piątkowych kwalifikacjach można spoglądać w przyszłość z optymizmem. Kamil oddał w nich dobry skok na 127,5 metra, co dało mu czwarte miejsce. Przez rundę eliminacyjną przebrnęli też pozostali Biało-Czerwoni, toteż w sobotnie popołudnie będziemy podziwiać próby aż sześciu kadrowiczów Łukasza Kruczka. Siódmy był Maciej Kot, dziesiąty Klemens Murańka, Żyła, Kubacki i Miętus skakali bliżej, ale także znaleźli się w czterdziestce.

Skoki Polaków w kwalifikacjach (kolejno: odległość, miejsce, numer startowy w sobotnim konkursie)

 • Kamil Stoch 127,5 m – 4 – 10
 • Maciej Kot 128 m – 7 – 19
 • Klemens Murańka 122,5 m – 10 – 4
 • Piotr Żyła 121,5 m – 28
 • Dawid Kubacki 120 m – 32 -20
 • Krzysztof Miętus 115,5 m – 37 – 13

Kwalifikacje wygrał Peter Prevc, który podobnie jak kilku jego rodaków ma problemy z ustabilizowaniem formy. Raz skacze tak, że mógłby walczyć o podium w konkursie, po chwili nie kwalifikuje się do drugiej serii bądź nawet konkursu. Na szczęście dla Słoweńca, w piątek królowała ta pierwsza opcja. Z dobrej strony pokazał się też jego kolega z reprezentacji – Jaka Hvala – trzecie miejsce. Na przeciwnym biegunie wylądował Robert Kranjec  -109 metrów (56. miejsce).

Najdalszy skok podczas kwalifikacji oddał Tom Hilde (140 m), ale dostał mniejszą bonifikatę za wiatr, przez co przegrał z Prevcem.

Spośród czołowej dziesiątki Pucharu Świata najdalej poszybował Simon Ammann (130 m). Szwajcar poprzedził to jednak dwiema nieudanymi próbami na treningu. Najrówniejszy tego dnia był natomiast lider klasyfikacji generalnej Severin Freund (pierwsze i szóste miejsca na treningach), który był w stawce nieocenianych zawodników trzeci, ale skakał w nieco gorszych warunkach. Z reprezentantów Niemiec dobrą dyspozycję pokazali także Michael Neumayer oraz Richard Freitag. Nie błyszczeli za to Austriacy – Morgenstern pojawił się na rozbiegu tylko raz i nie zachwycił odległością, Schlierenzauer także nie pokazał niczego co nakazywałoby przyznawać mu rolę wielkiego faworyta. Najsolidniej z kadrowiczów Pointnera prezentowali się w piątek Fettner i Loitzl.

Czołówka kwalifikacji:

 1. Prevc 140,4 pkt
 2. Hilde 139,6 pkt
 3. Hvala 135 pkt
 4. Stoch 134,2 pkt
 5. Neumayer 131,3 pkt
 6. Loitzl 130,6 pkt
 7. Kot 130,2 pkt
 8. Fettner 128,4 pkt
 9. Asikainen 128,3 pkt
 10. Murańka i Wank 127,6 pkt

***

Lista startowa sobotniego konkursu w Engelbergu >>

***

Klasyfikacje i terminarz PŚ w skokach >>

***

Informacje o sportowych transmisjach w TV na Tele-Sport.pl


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Pubsport.pl
Pubsport.pl - wiadomości sportowe i publicystyka. Zapowiedzi i podsumowania meczów piłki nożnej, tenisa, sportów zespołowych oraz zimowych. Relacje na żywo! Wpadnij pogadać o sporcie!
http://www.pubsport.pl/