PŚ w skokach: Ammann wygrał w Kuusamo i jest nowym liderem

Simon Ammann wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Kuusamo. Szwajcar został nowym liderem klasyfikacji generalnej. Najlepszy z Polaków – Piotr Żyła był siedemnasty.

Pierwsza seria na obiekcie Rukatunturi w Kuusamo przyniosła sporo emocji i kilka bardzo dalekich skoków. Prowadził Szwajcar Simon Ammann, który uzyskał 139,5 m. Pół punktu do niego tracił Japończyk Daiki Ito (138 m), a trzeci był Severin Freund (135,5 m, 4,4 pkt straty). Tuż za nimi plasował się autor najdalszego skoku tej części rywalizacji – Andreas Kofler. Austriak, mimo uzyskania 144,5 m był czwarty, bo skakał jeszcze w grupie zawodników mających dłuższy najazd, a do tego dostał słabsze noty za kiepskie lądowanie. 

Czołową dziesiątkę. na półmetku rywalizacji, zamykał jedyny Polak, który zdołał awansować do drugiej serii, czyli Piotr Żyła. 133 metry pozwoliły mu na uzbieranie 131,9 pkt. Starta do lidera wynosiła niespełna 10 pkt, ale już do trzeciego miejsca była dość mała – 4,8 pkt. Pozostali biało-czerwoni zawiedli. Czterdziesta lokata przypadła Aleksandrowi Zniszczołowi (110,5 m), a odpowiedniu 43. i 44. miejsca zanotowali Krzysztof Biegun (109 m) oraz Maciej Kot (105 m).

Niespodzianką pierwszej serii były fatalne skok Andersa Bardala i Gregora Schlierenzauera. Zawodnicy ci z trudem uzyskali kwalifikację do finałowej rundy. Dalekie miejsce zajmował także Niemiec Andreas Wellinger. Jedenasty po pierwszej serii był zaś lider Pucharu Świata – Roman Koudelka. 

W drugiej serii sygnał do ataku dał Peter Prevc. Słoweniec po locie na 137 metrów awansował z trzeciej dzieisątki na dziewiatą lokatę. Walkę o triumf stoczyli Ito i Ammann, ale niespodziewnaie włączył się do niej też szósty na półmetku Noriaki Kasai. Weteran światowych skoków uzyskał 136,5 m, co dało mu ostatecznie miejsce na podium. Wyprzedzili go tylko Ito (137,5 m) oraz niezwyciężony tego dnia Ammann (142 m). 

Piotr Żyła po skoku na 124 m spadł na siedemnastą lokatę. Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Ammann, wyprzedzający o 10 punktów Koudelkę (dziesiąte miejsce w piątek). Kolejny konkurs PŚ już w sobotę.

Wszystko o PŚ w skokach 2014/15 >>


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/