PŚ w skokach: wiatr znów wygrał w Kuusamo

Po prawie dwugodzinnej walce z pogodą odwołano sobotni konkurs PŚ w skokach narciarskich w Kuusamo. W momencie przerwania zawodów prowadził Stefan Hula.

Tradycyjnie już w tym sezonie konkurs w Kuusamo spotkał się z dużymi problemami wywołanymi przez silne podmuchy wiatru. Z tego powodu odwołano kwalifikacje, a pierwszą serię – z udziałem 76 zawodników opóźniono o ponad pół godziny. Postanowiono również, że będzie to jedyna tego dnia runda i jej wyniki zostaną uznane za końcowe.

Od początku rywalizacji skoki były dość odległe, a pomagały przy tym podmuchu pod narty. Wykorzystał je m.in. Andreas Kofler skacząc 134,5 m.

Jako pierwszy z Polaków zaprezentował się Stefan Hula i była to próba doskonała. Polak poszybował na 138 metrów i objął zdecydowane prowadzenie po występie 21 zawodników. Wymógł też na sędziach obniżenie rozbiegu. Niestety po kilku minutach wiatr znów zrobił się zbyt mocny i trzeba było kolejnej dłuższej przerwy. Po piętnastu minutach zawody wznowiono na… jeden skok. Po lądowaniu Jana Matury nie było możliwości rozgrywania imprezy przez kolejne kilkanaście minut. Ostatecznie ok. 18:40 podjęto decyzję o odwołaniu konkursu.

Liderem PŚ na kolejne dni pozostał Krzysztof Biegun. Kolejnym przystankiem na drodze Pucharu Świata będzie norweskie Lillehammer. Tam rywalizacja zacznie się w piątek konkursem mieszanym.