PŚ: Z Włochami tylko zwycięstwo – sytuacja przed ostatnią kolejką

Wygrana USA z Rosją 3:0 oznacza, że w ostatnim dniu Pucharu Świata siatkarzy aż trzy drużyny zachowały szansę na końcowy triumf. W najlepszej sytuacji jest Polska, która dotąd nie zaznała porażki.

Aktualna czołówka tabel prezentuje się następująco:

Drużyna M W P SETY PKT
POLSKA 10 10 0 30:8 29
USA 10 9 1 28:5 27
WŁOCHY 10 9 1 27:7 26

Polacy mimo znakomitego bilansu 10-0 nie są jeszcze pewni ani awansu triumfu w PŚ, ani nawet awansu do Igrzysk Olimpijskich (wywalczy go czołowa dwójka PŚ). Dzieje się tak z powodu kiepskiego (w porównaniu do USA i Włoch stosunku setów). W związku z kryteriami ustalania kolejności w grupie, zakładającymi, że najpierw liczą się wygrane mecze, potem punkty, a następnie ratio setów, sytuacja Polaków wygląda następująco:

  • Porażka 0:3 lub 1:3 z Włochami powoduje, że tracimy szansę na triumf w PŚ, bo spadniemy w tabeli za Italię. Do tego, jeśli USA pokona potem Argentynę – zajmiemy pechowe trzecie miejsce.
  • Porażka 2:3 z Włochami pozwoli nam wyprzedzić Italię w końcowej tabeli i zapewnić sobie udział w IO, ale Amerykanie pokonując Argentynę za trzy punkty odbiorą nam wtedy Puchar Świata.
  • Pokonanie Włochów (nawet 3:2) załatwia sprawę i daje nam pewne pierwsze miejsce, czyli historyczny Puchar Świata. Jednocześnie scenariusz „przyspawa” Włochów do miejsca trzeciego, czyli zakończy walkę o olimpijskie kwalifikacje. Drugą dostaną Amerykanie.

Powyższe scenariusze pokazują, że powinno interesować nas tylko zwycięstwo nad ekipą Włoch. Początek meczu o 3:30 czasu Polskiego, starcie USA – Argentyna zacznie się zaś o 11:40 i zakończy całą imprezę.


SIATKARSKIE MISTRZOSTWA ŚWIATA MĘŻCZYZN 2018:

MŚ siatkarzy 2018
Damian Ślusarczyk
29 lat, wychowany pod Kielcami, mieszka w Manchesterze, PubSport.pl z małymi przerwami ogarnia od 8 lat. Stale udowadnia, że jest w stanie znaleźć "coś" ciekawego w każdej dyscyplinie sportu. Obserwuj mnie na Twitterze
http://www.pubsport.pl/